Wiadomości

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej

Opublikowany: mar 24, 13:48

19 marca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.

Zmiany w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. (Dz. U. Nr 123, poz.857, z późn. zm.) wynikają z konieczności dostosowania przepisów krajowych do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby rozszerzenia katalogu wykroczeń oraz mają na celu ustawowe usankcjonowanie wykroczeń w żegludze śródlądowej.

W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, zostanie uruchomiony specjalny system informacji dla ruchu na śródlądowych drogach wodnych (RIS). Jego wprowadzenie poprawi bezpieczeństwo żeglugi oraz podniesie wydajność transportu śródlądowego. Systemem tym zostaną objęte drogi położone w dolnym odcinku Odry, łącznie 97,3 km. Projekt nowelizacji zawiera przepisy umożliwiające jego uruchomienie.

Dzięki nowemu systemowi transport śródlądowy będzie mógł uzyskiwać bieżące informacje meteorologiczne, hydrologiczne i administracyjne. RIS ułatwi komunikację, zwłaszcza w sytuacjach wyjątkowych, np. awarii i wypadków. Ma służyć także informowaniu o planach inwestycyjnych na poszczególnych odcinkach rzeki. Będzie zawierał ponadto dane statystyczne dotyczące tego rodzaju transportu oraz opłaty za korzystanie z infrastruktury rzecznej. Projekt przewiduje też powstanie w Szczecinie całodobowego Centrum RIS, które ma podlegać Ministrowi Infrastruktury. Zadaniem Centrum będzie m.in. podejmowanie działań zapewniających użytkownikom RIS dostęp do elektronicznych map nawigacyjnych oraz udostępnianie organom administracji publicznej i państwom Unii Europejskiej elektronicznych raportów ze statków. Centrum będzie także realizować działania promujące korzystanie z RIS.

Koszt stworzenia całego systemu RIS oszacowano na ok. 80 mln zł. Zostanie on uruchomiony w 2013 r., a Centrum RIS powstanie w 2010 r. W ciągu pół roku od dnia ogłoszenia ustawy Minister Infrastruktury wyznaczy pełnomocnika do przygotowania RIS i podejmowania działań zmierzających do utworzenia Centrum RIS. Projekt ustawy dostosowuje prawo krajowe do prawa Unii Europejskiej.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości