Wiadomości

Rząd przyjął projekt ustawy o o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych w latach 1956-1983

Opublikowany: gru 11, 08:43

Zaproponowane przepisy przewidują zadośćuczynienie rodzinom, których bliscy ponieśli śmierć podczas wystąpień wolnościowych w latach 1956-1983 – w obronie wolności i godności człowieka oraz praw obywatelskich.

Świadczenia pieniężne otrzymają członkowie rodzin ofiar następujących wydarzeń: czerwca 1956 r. w Poznaniu, października 1957 r. w Warszawie, grudnia 1970 r. na Wybrzeżu (Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Szczecin), czerwca 1976 r. w Radomiu oraz stanu wojennego (13 grudnia 1981 r. – 22 lipca 1983 r.), ze szczególnym uwzględnieniem poszkodowanych w wyniku wydarzeń w kopalni „Wujek” (16 grudnia 1981 r.).
Osobami uprawnionymi do uzyskania świadczenia będą: małżonek, dzieci własne i przysposobione oraz rodzice. Zgodnie z projektem ustawy, osobom tym będzie wypłacona jednakowa kwota świadczenia pieniężnego w wysokości 50.000 zł. Kwota ta odpowiada wysokości rent specjalnych przyznanych przez prezesa Rady Ministrów. Prawo do zadośćuczynienia jest prawem niezbywalnym i ściśle związanym z osobą uprawnioną do jego otrzymania. Jeżeli osoba uprawniona umrze po złożeniu wniosku – prawo do świadczenia będzie należeć do spadku po tej osobie. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z projektem ustawy, świadczenie będzie przyznawane na wniosek członka rodziny, złożony w terminie 2 lat liczonych od dnia wejścia w życie ustawy. Orzeczenia w sprawach zadośćuczynień wydawać będzie kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Decyzję kierownika Urzędu, od której nie przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, zainteresowani członkowie rodzin mają prawo zaskarżyć do sądu administracyjnego, który powinien rozpatrzyć skargę w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.
Świadczenie nie przysługuje członkom rodzin, którym prezes Rady Ministrów przyznał już płatne jednorazowo renty specjalne. W przypadku, gdy wysokość przyznanych rent specjalnych byłaby niższa od wysokości świadczenia, poszkodowane osoby otrzymają świadczenie w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy ich wysokością.

Według wstępnych szacunków ze świadczenia pieniężnego skorzystają członkowie rodzin ponad 130 ofiar wydarzeń wolnościowych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości