Wiadomości

Rząd przyjął projekt ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej

Opublikowany: mar 28, 10:48

27 marca 2007 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska”, opracowany w Ministerstwie Transportu.

„Poczta Polska” zostanie przekształcona w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie „Poczta Polska Spółka Akcyjna”. Komercjalizacja będzie pierwszym etapem zmian własnościowych w przedsiębiorstwie. Działając jako spółka prawa handlowego, „Poczta Polska” będzie mogła skutecznie przygotować się do wzmożonej konkurencji, po pełnym uwolnieniu rynku usług pocztowych przewidzianym na 2009 r.

Poczta Polska SA przejmie wszystkie prawa i obowiązki byłego przedsiębiorstwa państwowego. Będzie miała wyłączne prawo używania wyrazu „poczta” w nazwie spółki oraz zastrzeżonego znaku towarowego. Otrzyma też prawo stosowania, w działalności dotyczącej obowiązkowego świadczenia powszechnych usług pocztowych, oznak z godłem Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieczęci urzędowych z wizerunkiem orła. Poczta Polska SA będzie mogła również kontynuować działalność bankową i pośrednictwo ubezpieczeniowe.

Zgodnie z projektem ustawy przekształcenia Poczty Polskiej w Spółkę Akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa dokona Minister Transportu, natomiast minister właściwy ds. Skarbu Państwa będzie w tej spółce reprezentował Skarb Państwa. Do komercjalizacji Poczty Polskiej będą miały zastosowanie przepisy Działu II ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji, z uwzględnieniem specyfiki p.p.u.p. „Poczta Polska”.

Minister transportu dokona komercjalizacji i powoła pierwszą radę nadzorczą składającą się z pięciu członków. W jej skład wejdą po jednym przedstawicielu ministra transportu, ministra skarbu państwa, ministra finansów oraz dwóch pracowników.

Bilans zamknięcia przedsiębiorstwa państwowego „Poczta Polska” stanie się bilansem otwarcia nowej spółki.

Ponadto Poczta Polska będzie miała szersze możliwości pozyskania ze źródeł zewnętrznych środków na finansowanie nakładów inwestycyjnych tj. komercyjnych kredytów bankowych i emisji obligacji. Zmiana formy prawnej wpłynie też na usprawnienie procesu decyzyjnego. Obecnie niektóre decyzje związane z działalnością gospodarczą nie mogą być podejmowane przez kadrę zarządzającą bez konsultacji z organem nadzorującym, co spowalnia zdolności Poczty Polskiej do szybkiego reagowania na działania konkurencji.

W projekcie ustawy zawarto też przepisy określające co jest przedmiotem podstawowej działalności spółki oraz przepisy, na podstawie których Poczta Polska po skomercjalizowaniu będzie mogła kontynuować działalność związaną z wykonywaniem usług finansowych w ramach pośrednictwa, w tym czynności bankowych.

Źródło: www.mt.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości