Wiadomości

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o izbach morskich

Opublikowany: kwi 15, 14:15

Na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach morskich, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.

Nowe przepisy zakładają, że w izbach morskich będą orzekać sędziowie sądów powszechnych. Delegowanie sędziów do orzekania w sprawach rozpatrywanych przez izby morskie zapewni większą niezawisłość sędziowską i pozwoli uniknąć zarzutu o brak bezstronności. Dzięki tym rozwiązaniom zostanie wyraźnie podkreślona orzecznicza funkcja izb morskich oraz podstawowa rola sędziów w procesie orzekania w sprawach wypadków morskich. Delegowani do izb morskich sędziowie będą wybierani spośród grona sędziów sądów powszechnych, specjalizujących się w tematyce morskiej.

Wśród innych zmian na uwagę zasługuje propozycja rozszerzenia grona osób zainteresowanych wypadkiem morskim. Aktualnie mogą to być: armator, kapitan statku, którego dotyczy wypadek oraz osoby podejrzane o jego spowodowanie. Oznacza to, że tylko te osoby mogą złożyć wniosek o wszczęcie postępowania, brać w nim udział, korzystać z pomocy pełnomocnika i wnieść odwołanie. Nowe przepisy przewidują, że do tej grupy będzie można włączyć teraz każdą osobę, której dotyczyć będą skutki prawne wypadku morskiego. W efekcie zwiększy się grono osób, które będą miały prawo do odwołań od orzeczeń izb morskich. Projekt zakłada również, że wszystkie podmioty uczestniczące w postępowaniu będą miały prawo do złożenia odwołania od orzeczenia wydanego przez Odwoławczą Izbę Morską do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Zmiany te są konieczne ze względu na niekorzystny dla Polski wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2005 r. w sprawie „Brudnicka i inni przeciwko Polsce”. Skargę do Strasburga wniosła Irena Brudnicka, wdowa po marynarzu promu „Jan Heweliusz”, który zatonął na Bałtyku w 1993 r. Trybunał uznał, że izby morskie nie rozpatrzyły sprawy katastrofy bezstronnie, a na podstawie Konwencji o Ochronie Praw Człowieka I Podstawowych Wolności muszą stosować art. 6 Konwencji, zobowiązujący je do bezstronności i niezawisłości. W opinii Trybunału, izby morskie w kształcie nadanym im ustawą z 1961 r. nie spełniają jednak wymogów stawianych organowi orzekającemu, tzn. nie są bezstronne i niezawisłe.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości