Wiadomości

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który reguluje m.in. prawo pobytu w Polsce dziecka obywatela UE, uczącego się w naszym kraju

Opublikowany: gru 23, 07:40

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt nowelizacji ustawy uwzględnia wymogi wspólnotowe związane z przemieszczaniem się i pobytem obywateli Unii Europejskiej na terytorium państw członkowskich.

Zaproponowano zniesienie opłat za wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu w Polsce obywatela Unii Europejskiej lub wydanie karty pobytu członkowi jego rodziny.

Założono, że jeśli obywatel UE pracował w naszym kraju, ale nie zachował prawa do pobytu w nim, to jego dziecko będzie mogło pozostać w Polsce do czasu zakończenia nauki lub studiów. Rodzicowi, który sprawuje opiekę nad takim dzieckiem, będzie przysługiwało prawo pobytu w naszym kraju do osiągnięcia przez nie pełnoletności, a czasami także dłużej do momentu zakończenia przez nie nauki lub studiów.

Zgodnie z projektem, obywatelowi UE (lub członkowi jego rodziny, który nie jest obywatelem Unii) w decyzji o jego wydaleniu zostanie zawarty nakaz opuszczenia Polski w terminie nie krótszym iż 31 dni, z możliwością wyznaczenia krótszego czasu. Doprowadzenie takiej osoby do granicy będzie zadaniem komendanta oddziału Straży Granicznej.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości