Wiadomości

Rząd przygotował program budowy Narodowego Centrum Sportu

Opublikowany: paź 27, 03:38

W Warszawie powstanie Narodowe Centrum Sportu – zapowiedział premier Jarosław Kaczyński, który w towarzystwie ministra sportu Tomasz Lipca i komisarza stolicy Kazimierza Marcinkiewicza, odwiedził tereny Stadionu X-lecia, na terenach którego ma być usytuowany nowoczesny kompleks sportowy o standardzie światowym.

Inwestycja ma kosztować 1 miliard 225 milionów zł. Ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przeznaczone zostanie 825 milionów zł. Natomiast z budżetu państwa 160 milionów zł (odpowiednio w 2008r. – 60 mln zł, 2009 r. – 50 mln zł, 2010 – 50 mln zł). Zatem 80% kosztów inwestycji zostanie sfinansowane przez rząd. Pozostałe koszty realizacji inwestycji w kwocie 240 milionów zł poniesie Miasto Stołeczne Warszawa.

Tereny pod budowę Narodowego Centrum Sportu są własnością Skarbu Państwa i pozostają w zarządzie Centralnego Ośrodka Sportu. Na terenie dzisiejszego Stadionu X-lecia powstanie:

 • stadion narodowy na ok. 70 tys. widzów; jedyny tego typu w Polsce (szacunkowy koszt budowy – 655 mln zł), na którym będzie mógł być rozegrany mecz otwarcia, mecze grupowe, ćwierćfinał i półfinał EURO 2012, w razie wybrania polsko-ukraińskiej oferty;
 • wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskową dla ponad 15 tys. widzów; jedyna tego typu
  w Warszawie; (szacunkowy koszt budowy – 140 mln zł), w której będą mogły rozgrywać się siatkarskie mistrzostwa Europy kobiet w 2009 roku;
 • wielofunkcyjna kryta pływalnia o parametrach olimpijskich z trybunami na ok. 4 tys. widzów; (szacunkowy koszt budowy – 280 mln zł), która umożliwi optymalne przygotowania naszym zawodnikom, należącym do światowej czołówki;
 • jak również, niezbędna dla organizacji dużych imprez sportowo-widowiskowych, infrastruktura towarzysząca (koszt budowy – 150 mln zł).

Harmonogram przygotowań Centrum obejmuje prace przygotowawcze już od 2006 roku. W połowie 2007 roku wygasa umowa z najemcami, wówczas rozpoczną się prace inwestycyjne. Centralny Ośrodek Sportu odpowiadający z ramienia Ministerstwa Sportu za inwestycję, wystąpił do Urzędu Miasta o warunki zagospodarowania terenu.

Sfinansowanie Narodowego Centrum Sportu wymaga nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27, z późn. zm.), która umożliwi zwiększenie wpływów Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Realizacja programu została wiec podzielona na trzy etapy:

 • przyjęcie przez rząd Programu pod nazwą „Budowa Narodowego Centrum Sportu”;
 • opracowanie i przyjęcie przez rząd nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach
  i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27, z późn. zm.);
 • podpisanie Porozumienia w sprawie współpracy między stroną rządową a władzami Miasta Stołecznego Warszawy w zakresie realizacji programu „Budowa Narodowego Centrum Sportu”.

Jest to doskonały teren na taką inwestycję. Świetnie zlokalizowany w centrum Warszawy z dogodnym dojazdem. Już dawno powinniśmy przywrócić ten teren mieszkańcom. Planujemy, aby projektowaną inwestycję wkomponować w aktualnie istniejącą zieleń zachowując charakter sportowo-rekreacyjny – powiedział Minister Sportu Tomasz Lipiec.

Źródło:www.msport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości