Wiadomości

Rząd przygotował korzystne rozwiązania podatkowe dla Polaków pracujących za granicą

Opublikowany: kwi 4, 15:40

Premier Donald Tusk przedstawił założenia opracowanego w Ministerstwie Finansów projektu ustawy, zmierzające do wyrównania różnic w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą. Rząd chce, aby powracający z zagranicy nie musieli płacić dwukrotnie podatku dochodowego. – Dzięki tej ustawie państwo polskie będzie odbierane przez swoich obywateli jako kraj, który sprawiedliwie stara się obciążać podatkami wszystkich obywateli, niezależnie od tego, gdzie pracują – powiedział szef rządu.

Wkrótce projekt zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Premier wyraził nadzieję, że projekt zostanie szybko przyjęty przez parlament. Jak zaznaczył minister finansów Jan Vincent – Rostowski, przepisy ustawy obejmą zarówno przyszłe, jak i zaległe zobowiązania. – Jeśli chodzi o zaległe podatki, rokiem granicznym będzie 2002, ze względu na to, że zobowiązania podatkowe mają 5-letni okres rozliczenia. Minister finansów poinformował również, że od 2008 r. będą możliwe dwa sposoby wyrównania zobowiązań podatkowych: umorzenie podatku od dochodu uzyskanego za granicą lub zwrot podatku.

Premier poinformował także o powstaniu międzyresortowego zespołu do spraw migracji zarobkowej, którego zadaniem będzie ułatwienie życia tym, którzy chcą wrócić do Polski. W tym celu zostanie utworzony specjalny portal internetowy, w którym znajdą się najistotniejsze informacje przydatne dla reemigrantów. Chodzi m.in. o obowiązujące obecnie przepisy, których nie było, kiedy Polacy wyjeżdżali z kraju.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości