Wiadomości

Rząd opracował zasady organizacji EURO 2012

Opublikowany: sie 30, 06:22

Procedury ułatwiające organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz sposób ich finansowania przewiduje projekt specjalnej ustawy o Euro 2012. – W ramach zwykłych działań wybudowanie stadionów jest niewykonalne. Dlatego potrzebna jest ustawa, która stanowić ma swoistą drogę na skróty, tak aby to zadanie wykonać – zaznaczył premier Jarosław Kaczyński. – Albo musimy tą ustawę uchwalić i zacząć działać zgodnie z nią, albo musimy uczciwie powiedzieć, że zadanie to jest po prostu niewykonalne – dodał szef rządu.

Realizacją inwestycji związanych z organizacją Euro 2012 oraz budową Stadionu Narodowego mają zająć się utworzone przez Skarb Państwa spółki celowe. Będą one monitorowały, kontrolowały i zarządzały tzw. przedsięwzięciami Euro 2012. Chodzi o inwestycje celu publicznego, takie jak budowa stadionów, centrów treningowych, zaplecza hotelowego oraz nowych baz turystycznych. – Finansowanie budowy stadionów zostanie zapisane w wieloletnim planie inwestycyjnym – zapowiedziała minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak. Zgodnie z projektem ustawy, środki na budowę pochodzić będą z budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej. Plan wieloletni obejmie m.in. finansowanie stadionów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławie. – Aby jednak do budowy doszło, miasta muszą wcześniej wybrać projekty inwestycyjne – powiedziała minister.

Ułatwienia w organizacji Mistrzostw polegać mają również m.in. na skróceniu procedur administracyjnych oraz uproszczeniu procesu budowlanego. Jednocześnie premier poinformował, że podjęta została decyzja o budowie w Warszawie wielofunkcyjnego stadionu narodowego na 55 tyś. osób.

Zgodnie z decyzją UEFA z 18 kwietnia br. Polska oraz Ukraina otrzymały prawo organizacji Euro 2012. Decyzja ta oznacza dla gospodarzy imprezy szereg zobowiązań i gwarancji, w tym w szczególności przygotowanie odpowiedniej infrastruktury sportowej i innej infrastruktury użyteczności publicznej. Ze względu na bardzo szeroki zakres działań oraz krótki czas, w którym mają one być zrealizowane, konieczne jest wprowadzenie do polskiego systemu prawnego specjalnego aktu normatywnego, który umożliwi realizacje tych zadań.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości