Wiadomości

Rząd dyskutował o opcjach walutowych

Opublikowany: lut 26, 08:42

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w sprawie opcji walutowych rząd będzie szukał rozwiązań, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości. – Chcemy podjąć działania profilaktyczne, zapobiegające powtórzeniu się kłopotów firm związanych z opcjami walutowymi – zapowiedział szef rządu. Rada Ministrów będzie również pracowała nad możliwością udzielenia pomocy prawnej przedsiębiorcom, którzy zawarli tego typu umowy. – Chcemy zaoferować pomoc prawną tym, którzy będą chcieli wyplątać się z pułapki opcyjnej – zaznaczył premier.

Donald Tusk podkreślił, że ewentualne działania rządu w sprawie opcji walutowych nie będą obciążać polskiego podatnika. Zaznaczył również, że skala zjawiska, jeśli chodzi o straty netto dotyczące zawartych przez firmy umów, jest mniejsza niż dotychczas sądzono. – Skala ta nie jest tak zatrważająca, jak oceniano to wcześniej – podkreślił premier.

Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że zawieranie umów na opcje walutowe było wynikiem nieodpowiedzialności zarówno przedsiębiorców, jak i banków. – Mieliśmy do czynienia, z jednej strony z chęcią zysku, a z drugiej strony z przesadną skłonnością do hazardu – powiedział premier. Podkreślił także, że firmy prowadzą już negocjacje z bankami w sprawie rozwiązania problemu opcji walutowych. – Ponad 50 proc. firm zakończyło już negocjacje pozytywnie – podkreślił szef rządu.

Premier odniósł się także do przygotowywanej przez rząd pomocy dla osób, które utraciły miejsce pracy, a posiadają kredyt hipoteczny. Osoby te będą mogły liczyć na roczną pomoc w spłacie tego kredytu. – Każdy bezrobotny, który stracił pracę i jest kredytobiorcą hipotecznym będzie mógł liczyć na taką pomoc – zapowiedział Donald Tusk. – Chcemy zapewnić rok spokoju tym, którzy straciwszy pracę będą zagrożeni utratą zdolności spłacania kredytu, utratą mieszkania – podkreślił. Według szefa rządu, pomoc dla takich bezrobotnych ma być pomocą zwrotną. – Chcemy, aby zwrot ten następował po odpowiednio długim czasie i po uzyskaniu miejsca zatrudnienia – wyjaśnił premier.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości