Wiadomości

Ruszył Europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS)

Opublikowany: maj 15, 02:27

Zgodnie z terminem wyznaczonym w Decyzji ramowej Rady UE 2009/315/WSiSW z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie organizacji wymiany informacji pochodzących z rejestru karnego pomiędzy państwami członkowskimi oraz treści tych informacji oraz w Ustawie z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. 2011, nr 240, poz. 1432) dnia 27 kwietnia 2012 r. w Krajowym Rejestrze Karnym został uruchomiony Europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).

System opiera się na elektronicznej wymianie pomiędzy organami centralnymi państw członkowskich UE (w Polsce Organem Centralnym został wyznaczony Krajowy Rejestr Karny) – poprzez szyfrowaną sieć teleinformatyczną – podstawowych informacji o skazaniach, w szczególności danych personalnych osoby skazanej oraz treści zapadłego orzeczenia karnego.

Rodzaj przestępstwa i orzeczonej sankcji transmitowany jest w formie kodów, których znaczenie jest identyczne dla wszystkich państw członkowskich UE. W ten sposób zautomatyzowane zostało tłumaczenie najważniejszych informacji dotyczących orzeczenia.

ECRIS stworzony został w celu ułatwienia wymiany informacji o skazanych pomiędzy państwami członkowskimi UE, ma mieć zastosowanie do postępowań karnych, administracyjnych. W ramach systemu mogą być przesyłane zapytania o karalność do celów zatrudnienia, zgłoszone przez uprawnionych pracodawców bądź zapytania od osób fizycznych.

Zgodnie z Decyzją ramową Rady UE 2009/315/WSiSW oprócz wniosków o udzieleniu informacji przedmiotem wymiany są zawiadomienia o skazaniu tj. państwo członkowskie UE, które skazało obywatela innego państwa członkowskiego ma obowiązek niezwłocznego przesłania do państwa obywatelstwa skazanego informacji o orzeczonym wyroku. Państwo obywatelstwa zobowiązane jest natomiast do gromadzenia takich informacji w swoim rejestrze karnym.

Efektem działania systemu ma być przyspieszenie i usprawnienie wymiany informacji o skazaniach oraz zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości transgranicznej.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości