Wiadomości

Rusza Program Ramowy na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji

Opublikowany: lis 24, 08:42

29 listopada br. rozpocznie działalność Program Ramowy na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP). Budżet Programu na lata 2007-2013 wynosi ponad 3,6 mld euro.

Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (Competitiveness and Innovation Framework Programme – CIP) został opracowany przez Komisję Europejską w celu realizacji założeń Strategii Lizbońskiej. N ie zawiera on „twardych” działań w rodzaju dotacji inwestycyjnych, lecz szereg działań „miękkich”, pośrednio wspierających przedsiębiorstwa. W jego ramach małe i średnie firmy będą mogły liczyć na pomoc w zdobyciu kapitału oraz w dostępie do usług wspierających działalność gospodarczą.

CIP składa się z trzech programów szczegółowych:

Program na Rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji

(Entrepreneurship and Innovation Programme – EIP ) poświęcony jest tworzeniu korzystnych dla przedsiębiorców warunków dla prowadzenia działalności innowacyjnej. Ta część CIP nie zawiera bezpośrednich dotacji dla przedsiębiorców. Przewiduje natomiast uruchomienie instrumentów finansowych o łącznej kwocie 1,13 mld euro, które za pośrednictwem banków, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych oraz funduszy inwestycyjnych, mają trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Najważniejszymi instrumentami oferowanymi w ramach EIP są:

  • GIF – i nstrument na rzecz wysokiego wzrostu i innowacji w MSP,
  • SMEG – system poręczeń dla MSP,
  • CBS – system rozwijania zdolności instytucji pośrednictwa finansowego.
  • Program na Rzecz Wspierania Polityki Dotyczącej Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (Information Communication Technologies – Policy Support Programme – ICT-PSP) ma na celu szybkie wdrożenia technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce i pobudzenie jej innowacyjności. Budżet ICT PSP wynosi 730 mln euro. Środki te będą w pierwszej kolejności przeznaczone na rozwój sektora ICT, innowacyjnych MSP oraz informatyzację administracji publicznej.
  • Inteligentna Energia – Program dla Europy (Intelligent Energy Europe Programme – IEE) obejmuje działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystanie zasobów energetycznych, promowanie nowych i odnawialnych źródeł energii a także dywersyfikację jej źródeł. Budż et programu IEE na lata 2007-2013 wynosi 727 mln euro. Mogą być z niego dofinansowane m.in. projekty związane z tworzeniem lokalnych i regionalnych agencji energetycznych.

Beneficjentami Programu CIP mogą być instytucje otoczenia biznesu, wyższe uczelnie, instytucje finansowe, samorządy, administracja, małe i średnie przedsiębiorstwa. W Programie nie ma kwot przypisanych na dany kraj lub region. Dofinansowanie uzyskają najlepsze oferty zgłoszone w ogólnowspólnotowych konkursach lub przetargach.

Nadzór nad realizacją Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacyjności sprawuje Ministerstwo Gospodarki. Koordynatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która finansuje funkcjonowanie trzech Krajowych Punktów Kontaktowych (KPK). KPK są odpowiedzialne za realizację programów szczegółowych CIP. Są to:

  • Instytut Podstawowych Programów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN)
  • Związek Banków Polskich (ZBP)
  • Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A.)

29 listopada br. zostanie uruchomiona strona internetowa www.cip.gov.pl.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości