Wiadomości

Rtęć a przepisy

Opublikowany: lis 26, 14:43

Problematyka rtęci w Polsce w świetle nowych globalnych rozwiązań legislacyjnych – pod takim tytułem odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie poświęcone Konwencji rtęciowej (Konwencja z Minamaty w sprawie rtęci).
Było to pierwsze spotkanie dotyczące Konwencji od momentu jej podpisania przez Polskę 24 września br. w Nowym Jorku. Celem seminarium było przygotowanie do wdrożenia nowych przepisów. Uczestnicy dyskutowali m.in. o emisji rtęci do atmosfery w kontekście krajowego bilansu emisji oraz rzeczywistego poziomu emisji tego rodzaju zanieczyszczenia w Polsce ze źródeł energetycznego spalania paliw. Omówiono stan międzynarodowych prac w zakresie wytycznych dotyczących najlepszych dostępnych technologii oraz praktyk środowiskowych dla sektorów objętych Konwencją rtęciową. Rozważano również zagadnienia dotyczące gospodarowania odpadami zawierającymi rtęć. Konwencja została ponadto przeanalizowana w kontekście innych obowiązujących instrumentów międzynarodowych działających w obszarze chemikaliów, tj. Konwencji rotterdamskiej, sztokholmskiej oraz bazylejskiej.

W konferencji, oprócz przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, udział wzięli także reprezentanci innych urzędów i instytucji odpowiedzialnych za problematykę rtęci, tj.: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biuro do spraw Substancji Chemicznych. Do dyskusji zaproszono także jednostki nadzorowane przez Ministra Środowiska, tj.: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, a także jednostki naukowo-badawcze zajmujące się różnymi aspektami zagadnienia rtęci (m.in. Instytut Ochrony Środowiska, Główny Instytut Górnictwa).

O Konwencji rtęciowej

Celem Konwencji jest kompleksowa ochrona środowiska oraz zdrowia ludzkiego przed przedostawaniem się rtęci do atmosfery, wód i ziemi. Przepisy porozumienia regulują zagadnienia związane z wydobyciem tego metalu, handlem produktami zawierającymi go oraz wykorzystaniem go w produktach i procesach przemysłowych. Konwencja ustanawia ponadto zasady bezpiecznego dla środowiska gospodarowania odpadami zawierającymi rtęć, stosowania odpowiednich metod składowania rtęci, a także reguluje zagadnienia dotyczące terenów zanieczyszczonych tym metalem.

Polska podpisała Konwencję rtęciową 24 września w Siedzibie Głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej uczynił to Marcin Korolec, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej.

Tekst Konwencji został uzgodniony w styczniu 2013 r. w Genewie, na forum Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego. W okresie od października 2013 r. do 24 września br. Konwencję podpisały 102 państwa, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Chiny, Japonia, państwa Ameryki Łacińskiej, część państw kontynentu afrykańskiego, prawie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dokument wejdzie w życie po jego ratyfikowaniu przez co najmniej 50 krajów, które podpisały Konwencję.

Rtęć jest uznana za jedną z najbardziej toksycznych substancji, groźnych dla środowiska oraz niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Z tego względu, w 2009 r. Rada Zarządzająca Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych podjęła decyzję o rozpoczęciu prac nad nowym międzynarodowym instrumentem prawnym. Nazwa Konwencji pochodzi od japońskiego miasta, w którym w połowie XX wieku doszło do zatrucia wielotysięcznej ludności rtęcią z odpadów przemysłowych spuszczanych do wody. Do tej pory wıele pokoleń Japończyków wciąż boryka się z następstwami tego zatrucia.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości