Wiadomości

Rozwiązanie KDT-ów: otwarcie rynku energii

Opublikowany: lip 2, 11:57

Przyjęta przez Sejm ustawa o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych (KDT) była jedną z najtrudniejszych ustaw gospodarczych po 1989 roku. Jej przyjęcie było konieczne, aby po 1 lipca br. zaistniały warunki do rozwoju wolnego rynku energii elektrycznej – powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak na konferencji prasowej, która odbyła się 29 czerwca br. w Sejmie.

Minister Piotr Woźniak, zaznaczył że koszty rozwiązania KDT-ów nie przekroczą 12,5 mld złotych, i są o połowę mniejsze niż zakładał to projekt poprzedniego rządu. – Obecnie KDT obejmują 50 proc. produkcji energii elektrycznej. Bez rozwiązania tej kwestii, liberalizacja rynku nie byłaby możliwa – dodał. Minister przypomniał, że po 1 lipca br. będzie można zmienić dostawcę energii. – Każdy odbiorca zostanie o tym poinformowany na piśmie – dodał. Zdaniem ministra Woźniaka rozwiązanie KDT-ów nie wpłynie na wzrost cen energii elektrycznej.

Wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne zostały podzielone na firmy, które dostarczają i handlują energią. – Dzięki temu każdy odbiorca może kupić energię od dowolnej spółki – dodał. Wiceminister przypomniał, że pierwszym krajem, który wprowadził wolny rynek energii elektrycznej była Norwegia, gdzie ponad 80 proc. odbiorców dokonało zmiany dostawcy.

Według ministra Woźniaka efekty uwolnienia rynku będziemy mogli zobaczyć najwcześniej za rok. – Szacujemy, że w ciągu 12 miesięcy kilka procent polskich gospodarstw domowych zmieni dostawcę energii. Dla tych, którzy tego nie zrobią wprowadzana została instytucja sprzedawcy z urzędu – poinformował minister.

Kontrakty długoterminowe obejmują obecnie 50 proc. produkcji energii elektrycznej (ok. 55 ze 110 TWh sprzedawanych odbiorcom końcowym). Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm 29 czerwca br., KDT-y mają być likwidowane na podstawie dobrowolnych „umów rozwiązujących”. Wytwórcy otrzymają prawo do pokrywania tzw. „kosztów osieroconych”, czyli poniesionych nakładów inwestycyjnych, które nie zostaną pokryte przychodami uzyskiwanymi ze sprzedaży energii elektrycznej po rozwiązaniu KDT-ów. Ministerstwo szacuje, że maksymalna wysokość rekompensat na pokrycie kosztów osieroconych wyniesie ok. 12,5 mld zł.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości