Wiadomości

Rozszerzenie obowiązku ubezpieczeń wypadkowych będzie dotkliwe dla firm

Opublikowany: sty 29, 08:19

Zgodnie z przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektami nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe, obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym zostaną objęte osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych i świadczące usługi poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zlecającego usługę. Konfederacja Pracodawców Polskich negatywnie ocenia tę propozycję, ponieważ zwiększy ona koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

Obecnie obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym objęte są wyłącznie osoby wykonujące obowiązki w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. W takim przypadku dający zlecenie jest w stanie kontrolować miejsce wykonywania usługi i zapewnić bezpieczne warunki jej świadczenia. W przypadku wykonywania usługi poza siedzibą lub miejscem wykonywania działalności zleceniodawcy, takiej możliwości nie ma.

Uważamy, że w praktyce bardzo trudno będzie wykazać, że osoby wykonujące obowiązki poza siedzibą zleceniodawcy w momencie, w którym uległy wypadkowi, faktycznie wykonywały obowiązki służbowe. W konsekwencji, ubezpieczyciel może kwestionować prawdziwość oświadczenia poszkodowanego i uchylać się od obowiązku wypłaty należnego odszkodowania. A to nie będzie służyło interesowi tych osób.

Ponadto uważamy, że w sytuacji kryzysu ekonomicznego na świecie nie powinno się podnosić kosztów działalności polskich firm. Dlatego Konfederacja Pracodawców Polskich sprzeciwia się tej propozycji.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości