Wiadomości

Rozporządzenie ws. egzaminu dla doradców ds. przewozu koleją towarów niebezpiecznych

Opublikowany: paź 25, 14:20

26 października br. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Transportu zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu dla kandydatów na doradców i dla doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych. Rozporządzenie podpisane przez Ministra Transportu 16 października br., zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 193 z dnia 19 października 2007 roku pod poz. 1400.

Wprowadzone zmiany dotyczą zakresu i formy egzaminu dla kandydatów na doradców oraz dla doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych. Obowiązujący obecnie Regulamin RID (Dział 1.8. Działania kontrolne oraz inne środki wspomagające przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa) dopuszcza korzystanie podczas egzaminu z krajowych i międzynarodowych przepisów regulujących zasady przewozu koleją towarów niebezpiecznych, jak również z urządzeń elektronicznych, o ile zostały one dostarczone przez jednostkę egzaminującą. Przy ustalaniu treści egzaminu wprowadza ponadto możliwość zamiennego stosowania pytań otwartych i pytań testowych. Dotychczasowe przepisy przewidywały dla kandydatów na doradców i dla doradców ubiegających się o przedłużenie uprawnień taki sam egzamin, składający się z dwu części. Stosownie do przepisów Regulaminu RID, egzamin dla doradców na przedłużenie ważności świadectwa został ograniczony do jednej części.

Zmiana obowiązującego rozporządzenia jest wynikiem wejścia w życie w dniu 1 stycznia 2007 roku nowej wersji Regulaminu międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych (Regulaminu RID), będącego Załącznikiem C do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF). Z uwagi na fakt, iż zakres przedmiotowy niniejszego rozporządzenia jest bezpośrednio związany z postanowieniami Regulaminu RID, konieczna była nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 lipca 2004 roku w sprawie egzaminu dla kandydatów na doradców i dla doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych. Tym samym wdrożone zostaną postanowienia dyrektywy Komisji 2006/90/WE z dnia 3 listopada 2006 roku dostosowującej po raz siódmy do postępu technicznego dyrektywę Rady 96/49/WE ws. zbliżenia ustawodawst państw członkowskich w zakresie kolejowego transportu towarów niebezpiecznych.

Źródło: www.mt.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości