Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne

Opublikowany: mar 23, 14:49

W rozporządzeniu określono wymogi, jakie spełniać powinny służby porządkowe organizatora imprezy masowej. W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia z 2 lipca 2002 r. (rozporządzenie w sprawie wymogów, jakie powinny spełniać służby porządkowe organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia, oraz szczegółowych warunków i sposobów ich działania) wprowadzono zmiany dotyczące szkoleń, jakie powinni odbyć członkowie tych służb oraz kierownik ds. bezpieczeństwa. Zakres i tematyka szkoleń, o których mowa w rozporządzeniu, został dostosowany do przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 r. Szkolenia będą przeprowadzane przez placówki oświatowe przygotowujące do wykonywania zadań pracownika ochrony osób i mienia, a także szkoły wyższe posiadające kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia wprowadzono dodatkowy temat dotyczący wybranych zagadnień z zakresu kryminologii i kryminalistyki. Rozszerzenie szkolenia o te elementy jest podyktowane zagrożeniami, jakie występują na imprezach masowych – narkotyki czy dopalacze.

Ponadto w rozporządzeniu doprecyzowano zakres szkolenia dla każdego z rodzajów służb porządkowych, uwzględniając – nie istniejące obecnie – służby informacyjne.

Określono szczegółowe warunki i sposoby działania służb porządkowych, jakie powinny być spełnione podczas sprawdzania uprawnień osób chcących uczestniczyć w imprezie masowej, technikę ich legitymowania oraz przeglądania zawartości bagaży i odzieży. Zdefiniowano ponadto sposoby zachowania służb wobec osób zakłócających przebieg imprezy. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, służby porządkowe lub informacyjne będą uprawnione do wezwania osoby uczestniczącej w imprezie masowej do okazania zawartości bagażu czy sprawdzenia jej odzieży. W przypadku stwierdzenia przedmiotów, których wnoszenie na imprezę jest zakazane, służby te mogą odmówić wpuszczenia na imprezę lub zażądać usunięcia z imprezy. Gdy u kontrolowanej osoby znajdą broń, narkotyki, napoje alkoholowe, pirotechniczne lub inne niebezpieczne przedmioty, służby – po odebraniu zakazanych rzeczy i sporządzeniu notatki – przekażą ją Policji.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości