Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie wymagań na stanowisko dyrektora szkoły podpisane

Opublikowany: paź 29, 09:45

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall – w porozumieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podpisała rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek.Podpisane 27 października rozporządzenie jest realizacją upoważnienia zawartego w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, znowelizowanego przepisami ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 145, poz. 917, z późn. zm.).

Rozporządzenie dotyczy wyłącznie dyrektorów publicznych szkół i placówek, nie stosuje się go do dyrektorów szkół i placówek niepublicznych.

Podstawowe wymagania wobec nauczycieli zajmujących stanowisko dyrektora we wszystkich typach szkół i rodzajach placówek, w tym również w stosunku do nauczycieli zajmujących stanowisko dyrektora w szkołach artystycznych, określono w § 1 rozporządzenia.

Przepisy § 2 stanowią listę jednostek organizacyjnych systemu oświaty, w których stanowisko dyrektora mogą zajmować nauczyciele, którzy nie mają wykształcenia wyższego magisterskiego. Powyższe przepisy skonstruowane są zgodnie z zasadą, że nauczyciel zatrudniony w przedszkolu, szkole lub placówce zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400), może ubiegać się o stanowisko dyrektora w tej jednostce.

Przepisy rozporządzenia nie przewidują szczególnych uregulowań dotyczących wymagań na stanowisko dyrektorów szkół artystycznych.

Wobec dyrektorów niebędących nauczycielami zmieniono dotychczasowe wymagania, m.in. zrezygnowano z wymogu posiadania wykształcenia i przygotowania zawodowego odpowiadającego kierunkowi kształcenia w szkole lub zakresowi zadań placówki, na rzecz wymogu posiadania odpowiedniego wykształcenia w zakresie zarządzania; wprowadzono także wymóg posiadania obywatelstwa polskiego bądź innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, a także wymóg posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych. Określono również wymagania, jakie musi spełniać osoba niebędąca nauczycielem, aby można było powierzyć jej stanowisko kierownika szkolnego punktu konsultacyjnego przy przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym lub przedstawicielstwie wojskowym Rzeczypospolitej Polskiej.

W stosunku do stanowiska wicedyrektora, w rozporządzeniu wskazano wprost, że może je zajmować również nauczyciel kontraktowy. W odniesieniu do niektórych jednostek systemu oświaty, wprowadzono możliwość zajmowania stanowiska wicedyrektora przez nauczyciela, który nie posiada wykształcenia wyższego magisterskiego.

W przepisach rozporządzenia określono także wymagania na stanowisko wicedyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub placówki dla osoby niebędącej nauczycielem.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, osoby zajmujące stanowisko dyrektora lub inne stanowiska kierownicze w publicznym przedszkolu, szkole lub placówce, które nie spełniają wymagań rozporządzenia, na określonych warunkach będą mogły pozostać na dotychczasowym stanowisku.

Termin wejścia w życie rozporządzenia określono na 7 dni od dnia jego ogłoszenia.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości