Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie użycia broni palnej przez funkcjonariuszy celnych uchwalone przez Rząd

Opublikowany: gru 23, 09:05

Rozporządzenie określa warunki i sposób postępowania funkcjonariuszy celnych (przed, w trakcie, i po użyciu broni palnej), które są podobne jak w innych formacjach uzbrojonych: Policji i Straży Granicznej. Konieczność wydania tego rozporządzenia wiąże się z uchwaleniem nowej ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.

Użycie broni palnej przez funkcjonariusza powinno następować ze szczególną rozwagą, tak aby nie doszło do narażenia osób postronnych na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Ma on traktować broń palną jako środek szczególny i ostateczny.

W rozporządzeniu wskazano też, jak powinien zachowywać się funkcjonariusz (np. jakie ma wydawać komendy), aby osoba zatrzymana była świadoma, że ma do czynienia z przedstawicielem Służby Celnej.

Przyjęto, że w przypadku zranienia bądź zagrożenia życia lub zdrowia osoby poszkodowanej w wyniku użycia broni, funkcjonariusz powinien udzielić jej pierwszej pomocy. Może od tego odstąpić jedynie wtedy, gdy taką pomoc zapewnią inne podmioty.

Rozporządzenie określa też obowiązki funkcjonariusza celnego, gdy w wyniku użycia broni palnej nastąpiła śmierć człowieka lub szkoda w mieniu. Zawarto w nim również przepisy, które umożliwią precyzyjne udokumentowanie faktu użycia broni palnej lub oddania strzału ostrzegawczego. Wprowadzono obowiązek powiadamiania prokuratora o każdym przypadku użycia broni palnej, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub zranienie człowieka.

Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości