Wiadomości

Rozporządzenie w sprawie udzielania przez Skarb Państwa poręczenia i gwarancji oraz opłaty prowizyjnej od poręczenia i gwarancji

Opublikowany: maj 19, 14:06

W rozporządzeniu zawarto szczegółowy opis niezbędnej dokumentacji oraz określono tryb udzielania przez Skarb Państwa wszystkich poręczeń i gwarancji. Sprecyzowano sposób naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej. Do rozporządzenia włączono Bank Gospodarstwa Krajowego jako instytucję udzielającą poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa.

Zgodnie z rozporządzeniem, opłata prowizyjna, odpowiadająca wynagrodzeniu rynkowemu od poręczeń i gwarancji niestanowiących pomocy publicznej, będzie pobierana corocznie, według stawek określonych w skali roku. Jej wysokość będzie uzależniona od ratingu uzyskanego przez podmiot wnioskujący o udzielenie poręczenia/gwarancji wydanego przez jedną z agencji ratingowych o międzynarodowej renomie. Dopuszczalne będzie również posłużenie się wewnętrznym ratingiem banku, na rzecz którego udzielane jest poręczenie.

Podstawowe stawki opłat, umieszczone w załączniku do rozporządzenia, są opłatami minimalnymi. Wyliczenie indywidualnej opłaty prowizyjnej będzie opierać się na dodatkowej wycenie ryzyka poręczenia/gwarancji. W wycenie będą brane pod uwagę następujące elementy: charakterystyka poręczenia/gwarancji i objętego nią zobowiązania, maksymalna kwota i termin udzielonego poręczenia/gwarancji, zabezpieczenie ustanowione przez podmiot wnioskujący o poręczenie/gwarancję, prawdopodobieństwo niewywiązania się ze spłaty, sektor działalności i perspektywy.

Niższe opłaty za poręczenia i gwarancje będą pobierane m.in. w związku z tworzeniem linii kredytowych na finansowanie projektów inwestycyjnych gmin, małych i średnich przedsiębiorstw oraz na współfinansowanie projektów w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości