Wiadomości

Rozpijanie małoletniego – art. 208 Kodeksu karnego (k.k.)

Opublikowany: cze 22, 01:02

„Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Sprawca opisywanego przestępstwa może być każdy, czyli nie tylko opiekun prawny. Przyjmuje się, że przez zwrot „ułatwia” mamy tutaj też możliwość zaniechania. Jeśli do kogoś by przyszli małoletni i spożywali alkohol można sobie wyobrazić taką sytuację, że właściciel mieszkania nie przeszkadzając im, czy oddając im do dyspozycji w tym celu mieszkanie może przyjąć, że w jakimś sensie ułatwia spożycie tego alkoholu.

Wyrażenie „rozpija”powoduje problem w interpretacji przepisu, bo stanowi ono nośnik wielorazowości. Chodzi o pewną powtarzalność, czyli wielokrotne, powtarzające zachowanie się sprawcy, który stwarza niebezpieczeństwo przyzwyczajenia się do alkoholu. Jest spór czy może być jednorazowe rozpijanie małoletniego. Część doktryny uważa, że nie może, bo właśnie zwrot „rozpija” wskazuje na wielorazowość. Ale spotkamy się z orzeczeniami SN, które dopuszczają, że jednorazowa aktywność może być rozpijaniem w rozumieniu 208 k.k. SN odwołał się tam do konkretnych okoliczności i wysnuł wniosek, że to dostarczenie małoletniemu napoju alkoholowego odbyło się w takich warunkach, że mogło ono przyczynić się do rozbudzenia w nim nałogu, albo że umocni się w ujawnionej już skłonności do pijaństwa.

Art. 208 przewiduje trzy postacie rozpijania małoletniego:

  • dostarczenie – rozumie się przez to poczęstunek, sprzedaż np: w sklepie, małoletni prosi kogoś dorosłego o zakup alkoholu.
  • ułatwienie – np. udostępnianie mieszkania po to by tam spożyć alkohol.
  • nakłanianie – to jest podżeganie oczywiście z tą różnicą, że tu małoletni nie popełnia przestępstwa gdyż samo picie prze niego alkoholu nie jest przestępstwem.

Powstaje pytanie, co to jest napój alkoholowy. Wcześniej uważano z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, że to napój przeznaczony do konsumpcji zawierający alkohol etylowy w określonym stężeniu. Doktryna uznała jednak, iż przywołana ustawa ma inne cele i zawarta w niej definicja nie musi być akceptowana na tle art. 208 kk.. Alkoholem w rozumieniu tego przepisu mogą być wszelkiego rodzaju płyny bez względu na to ile zawierają alkoholu, celem opisywanego artykułu jest zapobieżenie rozpiciu, a małoletniego można rozpić nie tylko napojem zawierającym ponad 1,5% alkoholu.

Przy kwalifikacji określonego czynu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy ten napój alkoholowy może doprowadzić do rozpicia.

Uznaje się, iż osobą małoletnią jest osoba, która nie ukończyła 18 lat.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości