Wiadomości

Roszczenie odszkodowawcze właściciela lokalu z powodu niedostarczenia przez gminę lokali socjalnych osobom z wyrokami eksmisyjnymi

Opublikowany: wrz 13, 09:32

Ograniczenie odpowiedzialności gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego, do którego uprawnienie orzekł sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu narusza Konstytucję.

11 września 2006 r. o godz. 12.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Kościanie Wydział I Cywilny dotyczące roszczenia odszkodowawczego właściciela lokalu z powodu niedostarczenia przez gminę lokali socjalnych osobom z wyrokami eksmisyjnymi, sygnatura P 14/06.

Stan faktyczny:

Kościańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Kościanie domaga się od Gminy Miejskiej Kościana odszkodowania. Zgłasza roszczenia z tytułu nieopłaconych przez lokatorów czynszów oraz należności m.in. za dostarczoną energię cieplną. Podnosi, że sąd rejonowy orzekł wobec najemców eksmisję, przyznając im równocześnie prawo do lokali socjalnych. Sąd wstrzymał równocześnie eksmisję lokatorów do czasu złożenia im przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Gmina nie przedstawiła dotąd żadnej oferty najmu, a lokatorzy nie płacą czynszu i nie ponoszą innych opłat związanych z zamieszkaniem. Pytanie prawne powstało w związku z tym, że aktualny stan prawny dopuszcza takie stany faktyczne, gdy gmina wbrew ustawowemu obowiązkowi i zobowiązaniu przez sąd, nie dostarcza lokali socjalnych. Szkodę ponosi wówczas właściciel lokalu, bo ani nie uzyskuje należnych świadczeń od lokatorów, ani nie może doczekać się ich wyprowadzki. Wątpliwości sądu związane są przede wszystkim z tym, czy kwestionowany przepis nie ogranicza zakresu usprawiedliwionych roszczeń odszkodowawczych właściciela lokalu w sytuacji, gdy gmina zwleka z dostarczeniem mieszkań socjalnych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego jest niezgodny z art. 77 ust. 1, art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i 3 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 77 ust. 2, art. 21 ust. 2 i art. 64 ust. 2 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ograniczenie odpowiedzialności gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego, do którego uprawnienie orzekł sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu narusza Konstytucję. Gminy często nie podejmują działań w kierunku zmiany istniejącego stanu rzeczy. Niewykonywanie prawomocnych wyroków sądowych jest dla gmin bardziej opłacalne, niż długofalowe inwestowanie w budowę i odtwarzanie mieszkaniowego zasobu gminy. Wystarczy bowiem zapłata stosunkowo niewielkich kwot pokrywających różnicę wysokości pomiędzy czynszem rynkowym a odszkodowaniem należnym od byłego lokatora. Konsekwencje braku aktywności władzy publicznej w zakresie polityki mieszkaniowej ponoszą natomiast właściciele lokali.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości