Wiadomości

RIS - system informacyjny dla żeglugi śródlądowej

Opublikowany: paź 7, 08:35

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że 23 września br. została opublikowana ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej (Dz. U. Nr 171, poz. 1057). Zgodnie z przepisami art. 4 ustawy, ustawa wchodzi w życie 14 dni od jej ogłoszenia, tj. 8 października 2008 r., natomiast art. 47c i 47d ustawy wchodzą w życie 1 stycznia 2010 r., art. 47e ustawy wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. oraz art. 47a, art. 47b, art. 47f – 47i, art. 1 pkt 5 i 6 oraz art. 2 ustawy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Zmiany w projekcie ustawy wynikają z konieczności wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2005/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005 r., str. 52).

RIS będzie systemem informacyjnym na użytek transportu wodnego śródlądowego. System obejmować będzie m.in.:

  • ogólne informacje geograficzne, hydrologiczne, administracyjne dla danego odcinka – tzw. Informacje shore to ship (brzeg – statek) lub shore to office (brzeg – biuro);
  • informacje o aktualnej sytuacji na odcinku drogi wodnej (w szczególności związane z awariami, wypadkami);
  • informacje dotyczące średnio- i długoterminowych planów dotyczących odcinka wodnego (np. inwestycji);
  • system będzie zawierał także dane statystyczne dotyczące transportu śródlądowego oraz opłaty za korzystanie z infrastruktury rzecznej.

Wprowadzenie RIS wpłynie na poprawę bezpieczeństwa żeglugi dzięki szybkiej wymianie informacji dotyczącej dróg wodnych. Przyczyni się to również do podniesienia wydajności transportu śródlądowego, co przyczynić się może do jego efektywniejszego rozwoju.

Źródło: www. mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości