Wiadomości

Restrykcyjne poprawki senatu do ustawy o zakazie palenia

Opublikowany: mar 19, 09:28

18 marca odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podczas posiedzenia senatorowie usunęli zbyt liberalne, ich zdaniem, zapisy z ustawy antynikotynowej. Zgłosili poprawkę, zgodnie z którą, art. 5 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych:

1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

2) na terenie szkół i placówek systemu oświaty, a także placówek opiekuńczo wychowawczych, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,

3) na terenie uczelni,

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

8) na przystankach komunikacji publicznej,

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”

Senatorowie zgłosili również poprawkę, na mocy której wyłączone zostały wszelkie wyjątki od wyżej wymienionych zasad. W świetle takiej konstrukcji przepisów, osoby palące będą skazane na palenie jedynie w swoich mieszkaniach.

- Konfederacja Pracodawców Polskich jest zaskoczona takim procedowaniem ze względu na to, że wprowadzone zmiany zmierzają w kierunku całkowitego zakazu palenia i jednocześnie do pierwotnej, bardzo restrykcyjnej nowelizacji. W tej sytuacji liczymy, że posłowie, w przeciwieństwie do senatorów, wykażą zdrowy rozsądek podczas głosowania nad poprawkami i je odrzucą – mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości