Wiadomości

Renowacja budynków przy wsparciu środków budżetowych

Opublikowany: mar 23, 09:57

Wchodząca w dniu dzisiejszym w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest najstosowniejszym komentarzem do tematu konferencji, jako że dbałość o stan techniczny istniejącego zasobu mieszkaniowego w działaniach legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury jest niezmiernie istotna powiedział Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń podczas konferencji naukowo – technicznej “Renowacja Budynków i Modernizacja Obszarów Zabudowanych”, zorganizowanej przez Instytut Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Konferencja, zorganizowana w dniach 19 i 20 marca br., próbowała odpowiedzieć na pytanie jakimi metodami – technicznymi, planistycznymi, finansowymi oraz organizacyjnymi – starać się godzić rosnące potrzeby cywilizacyjne mieszkańców miast z degradującymi się technicznie ich obiektami. Najostrzejsze konflikty powstają bowiem wówczas, gdy doraźne potrzeby społeczne nie dają się pogodzić z długofalowymi wymogami ochrony środowiska, kiedy rozwój zrównoważony napotyka na barierę prawnie chronionej zabudowy ujętej w rejestrze zabytków, bądź gdy prawa ekonomiczne rynku nieruchomości muszą się zmierzyć z koniecznością zrealizowania inwestycji celu publicznego.

Zabierając głos Wiceminister P. Styczeń przypomniał zebranym, że z dniem 19 marca zaczyna obowiązywać znowelizowana wersja ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontów, która w obecnej wersji nie tylko nagradza za efektywność energetyczną budynków, ale zachęca do kompleksowego dbania o ich stan techniczny. Ratując dotychczasową substancję, przystosowując ją do współczesnych potrzeb mieszkańców, dbając o zachowanie dziedzictwa architektonicznego, można w sposób najmniej konfliktowy zaspakajać zarówno potrzeby mieszkaniowe ludności, jak i spełniać najsurowsze wymagania techniczne oraz środowiskowe. Dbałość o posiadane zasoby jest wysiłkiem zmierzającym do zatrzymania na rynku jak największej części z 40 tysięcy budynków zagrożonych całkowitym ich wycofaniem. Rozsądne i właściwe korzystanie z dostępnych obecnie środków finansowych może temu w znacznej mierze zapobiec podsumował Piotr Styczeń.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości