Wiadomości

Rekrutacja na aplikacje prawnicze

Opublikowany: sie 13, 06:27

Zasady ogólne

Rekrutacja aplikantów aplikacji ogólnej prowadzona będzie przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Nabór na nią zarządzać będzie Minister Sprawiedliwości, który rokrocznie ustalać będzie też limity miejsc na poszczególne aplikacje. Rozwiązanie to pozwoli na dostosowanie liczby aplikantów do rzeczywistych potrzeb kadrowych sądów i prokuratury. W konsekwencji każdy absolwent aplikacji będzie miał gwarancję zatrudnienia w instytucjach wymiaru sprawiedliwości. Projektowana ustawa daje zatem aplikantom poczucie życiowej stabilizacji.

Nabór na aplikację ogólną będzie miał charakter centralny, a zatem nie będzie przeprowadzany na szczeblu sądów i prokuratur apelacyjnych, jak było dotąd. Poprzez zapewnienie jednakowych i obiektywnych reguł oceny, proponowana ustawa daje wszystkim kandydatom równe szanse. Warunkiem przyjęcia na aplikację ogólną będzie więc złożenie dwuetapowego egzaminu konkursowego, składającego się z części testowej, mającej na celu sprawdzenie wiedzy kandydata z poszczególnych dziedzin prawa, oraz pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych. Taki model konkursu pozwoli wyłonić kandydatów dysponujących rzetelną i szeroką wiedzą teoretyczną oraz stosownymi predyspozycjami.

Kandydaci będą przyjmowani na aplikację ogólną według kolejności miejsca na liście kwalifikacyjnej, określanej stosownie do wyników uzyskanych w konkursie, aż do wyczerpania wyznaczonego przez Ministra Sprawiedliwości limitu miejsc.

W związku z tym, że w 2009 r. planowane jest wprowadzenie ujednoliconego państwowego egzaminu prawniczego, będącego równocześnie egzaminem kwalifikacyjnym na poszczególne aplikacje zawodowe, przewidywany kształt egzaminu konkursowego na aplikację ogólną został dostosowany do planowanej formy państwowego egzaminu prawniczego.

- Wymagania wobec kandydatów

Do egzaminu konkursowego będzie mogła być dopuszczona jedynie osoba, która:

1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2. nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
3. przeciwko, której nie jest prowadzone postępowanie karne o ścigane z oskarżenia publicznego przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
4. ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej.

Przed wydaniem decyzji w sprawie przyjęcia na aplikację ogólną Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury będzie miał ponadto obowiązek zwracanie się do właściwych organów Policji o nadesłanie o każdej zakwalifikowanej osobie informacji dotyczących naruszania porządku prawnego, kontaktów ze środowiskami przestępczymi lub grupami środowiskowymi patologii społecznej, a także uzależnienia od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Dane te pozwolą na ocenę, czy kandydat spełnia ustawowy wymóg nieposzlakowanej opinii.

- Termin konkursu

Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości o naborze na aplikację w danym roku, określające limit miejsc na aplikację, oraz ogłoszenie o tym naborze Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury będzie zamieszczał, w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.), a także na stronie internetowej Krajowej Szkoły. Ogłoszenie zawierać będzie w szczególności:

1. termin przeprowadzenia konkursu;
2. termin, miejsce i sposób złożenia zgłoszenia;
3. wysokość i sposób uiszczenia opłaty za udział w konkursie.

Wysokość opłaty za udział w konkursie w drodze rozporządzenia określi Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Dyrektora Krajowej Szkoły. Nie może być ona jednak wyższe niż równowartość 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).

Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, którego prawnym sukcesorem będzie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, jest przygotowane logistycznie, merytorycznie i finansowo na przeprowadzenie konkursu egzaminacyjnego. Rozpoczęcie naboru będzie jednak możliwe dopiero po uchwaleniu ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a to z kolei zależy od tempa prac legislacyjnych w parlamencie. O ich postępach będziemy na bieżąco informowali na stronie internetowej Krajowego Centrum (www.kcskspip.gov.pl) oraz na tej witrynie. Za ich pośrednictwem ogłosimy też termin rozpoczęcia rekrutacji. Informacja ta dostępna będzie również na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Zgłoszenia

Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości o naborze na aplikację określi m.in. termin, miejsce i sposób złożenia zgłoszenia. Powinno ono zawierać:

1. wniosek o dopuszczenie do konkursu;
2. ankietę personalną;
3. życiorys;
4. oryginał albo urzędowo poświadczony odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu zawodowego magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie o zdanym egzaminie magisterskim;
5. oryginał dowodu uiszczenia opłaty za udział w konkursie;
6. informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż dwa miesiące przed dniem jej złożenia;
7. oświadczenie zgłaszającego, iż nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
8. kopię dowodu osobistego;
9. 3 zdjęcia zgodne z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych.

Zgłoszenie będzie mógł również złożyć kandydat, który zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w planie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego. Do zgłoszenia musi jednak dołączyć stosowne zaświadczenie. By zostać dopuszczonym do konkursu, nie później niż 14 dni przed terminem jego rozpoczęcia będzie musiał jednak złożyć odpis dyplomu lub zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego.

- Zespół i komisja konkursowa

Nie później niż miesiąc od dnia ogłoszenia przez Ministra Sprawiedliwości zarządzenia o naborze na aplikację w danym roku, Dyrektor Krajowej Szkoły powołuje zespół konkursowy. Jego zadaniem jest opracowanie testu egzaminacyjnego oraz zestawu zadań do pracy pisemnej, a także wyznaczenie kryteriów ich oceny. Ustalenia zespołu wymagają zatwierdzenia Ministra Sprawiedliwości.

W skład zespołu konkursowego będą wchodzić: sędziowie i prokuratorzy, a także specjaliści z poszczególnych dziedzin prawa objętych zakresem przedmiotowym konkursu, wybrani spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów apelacyjnych oraz wskazani przez dyrektora Krajowej Szkoły spośród jej wykładowców. Grono członków zostanie uzupełnione o pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego lub dydaktycznego szkoły wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych.

Egzamin konkursowy będzie natomiast przeprowadzała komisja konkursowa powołana przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły spośród osób, których wiedza, doświadczenie zawodowe i autorytet gwarantują prawidłowy przebieg konkursu. Członkiem komisji konkursowej nie będzie mógł być członek zespołu konkursowego. W skład komisji będą wchodzić: sędziowie i prokuratorzy, specjaliści z poszczególnych dziedzin prawa objętych zakresem przedmiotowym konkursu, wybrani spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów apelacyjnych oraz wskazani przez dyrektora Krajowej Szkoły spośród jej wykładowców, a także pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny szkoły wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych. Swoich przedstawicieli do komisji konkursowej wyznaczą też Krajowa Rada Sądownictwa i Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

- Przebieg konkursu

Konkurs składa się z dwóch części: testu oraz argumentacyjnej pracy pisemnej. Jeśli do konkursu zgłosi się duża liczba kandydatów, Minister Sprawiedliwości na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły będzie mógł zarządzić przeprowadzenie konkursu w wybranych siedzibach sądów apelacyjnych lub prokuratur apelacyjnych. Przebieg poszczególnych etapów nadzorować będą zespoły powołane przez Ministra Sprawiedliwości w uzgodnieniu z właściwym prezesem sądu apelacyjnego i prokuratorem. W ich skład wchodzić mają sędziowie i prokuratorzy oraz urzędnicy sądów i prokuratury z okręgów sądów apelacyjnych i prokuratur apelacyjnych.

Poszczególne etapy konkursu będą rozpoczynały się w tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich wyznaczonych miejscach. Przed ich rozpoczęciem odpowiednio przewodniczący zespołu oraz przewodniczący komisji konkursowej będzie informował kandydatów o:

  • warunkach organizacyjnych i sposobie przeprowadzenia właściwego etapu konkursu;
  • przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie trwania właściwego etapu naboru;
  • zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
  • sposobie ogłaszania wyników właściwego etapu konkursu.

Konkurs będzie przeprowadzany z zachowaniem zasady anonimowości. Przystępując do danego etapu konkursu jego uczestnik będzie losował kopertę opatrzoną indywidualnym kodem. Numer kodu kandydat będzie wpisywał w prawym górnym rogu na pierwszej stronie odpowiednio: testu lub opracowania. W kopercie umieszczana będzie czysta kartka, na której kandydat zapisze swoje imię i nazwisko, umieści ją ponownie w kopercie, a tę zaklei i niezwłocznie przekaże wyznaczonemu członkowi zespołu lub komisji konkursowej. Wszystkie koperty zostaną zdeponowane u przewodniczącego, w specjalnie zaplombowanym pomieszczeniu. Przewodniczący zespołu lub komisji konkursowej albo wskazany przez niego członek będzie poświadczał odbiór pracy opatrzonej numerem kodu. Otwarcie kopert następować będzie komisyjnie po sprawdzeniu i ocenie odpowiednio testu lub opracowań pisemnych. Wówczas nastąpi rozkodowanie prac.

Adres miejsca przeprowadzenia testu oraz godziny rejestracji kandydatów określi przewodniczący komisji, nie później niż na 14 dni przed jego terminem. Dyrektor Krajowej Szkoły będzie zamieszczał ogłoszenie w tym przedmiocie na jej stronie internetowej i w jej siedzibie. Przed rozpoczęciem każdego z etapów konkursu zespół przeprowadzi rejestrację kandydatów. Niezgłoszenie się kandydata do rejestracji, niezależnie od przyczyny, uznawane będzie za odstąpienie od udziału w naborze.

Kandydaci w czasie egzaminu nie mogą korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innych opracowań mogących służyć pomocą przy rozwiązywaniu zadań (wyjątkiem jest część argumentacyjna, gdzie można posługiwać się aktami prawnymi bez omówień). Nie mogą też posiadać urządzeń służących do przekazu, odbioru lub rejestracji informacji. Przewodniczący zespołu może wykluczyć z konkursu kandydata, który w trakcie jego trwania komunikował się z innym uczestnikiem lub z osobami z zewnątrz, posiadał wymienione wyżej materiały lub urządzenia, bądź w inny sposób zakłócał przebieg egzaminu. Decyzję taką przewodniczący podejmuje niezwłocznie po ujawnieniu co najmniej jednego z tych faktów.

W trakcie trwania egzaminu kandydat będzie mógł na chwilę opuścić salę po uzyskaniu zgody przewodniczącego i pod nadzorem jednego z członków zespołu. Przed opuszczeniem sali przekazuje swoją pracę przewodniczącemu zespołu, który odnotowuje na niej godzinę wyjścia, a następnie powrotu do sali.

- Część I: test

Pierwszą częścią konkursu będzie test wielokrotnego wyboru. Przyjmuje się, iż składać będzie się on ze 150 pytań, spośród których co najmniej 50 będzie miało postać stanów faktycznych. Cały test podzielony będzie na trzy części:

  • 80 pytań testowych dotyczyć będzie prawa prywatnego, a zatem: prawa cywilnego materialnego wraz z prawem rodzinnym, postępowania cywilnego, prawa pracy, prawa spółek handlowych;
  • 30 pytań będzie dotyczyć prawa publicznego, czyli prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego, prawa finansowego, prawa międzynarodowego publicznego i prawa wspólnotowego.
  • 40 pytań będzie dotyczyć prawa karnego, czyli prawa karnego materialnego, materialnego prawa wykroczeń i postępowania karnego.

Do każdego pytania przypisane będą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Kandydat będzie miał możliwość uzasadnienia dokonanego wyboru; zakwestionowanie danego pytania w procedurze odwoławczej będzie możliwe wówczas, gdy zdający uzasadni problem z wyborem odpowiedzi i tylko w zakresie tego uzasadnienia. Czas na rozwiązanie testu: 200 minut.

Wszystkie pytania będą punktowane jednakowo. Niezwłocznie po zakończeniu pierwszej części konkursu, przewodniczący zespołów w sposób uniemożliwiający nieuprawnione ujawnienie przekażą wypełnione przez kandydatów testy, koperty z kodami oraz protokoły z przebiegu konkursu przewodniczącemu komisji konkursowej.

Testy sprawdzać będą członkowie komisji konkursowej w oparciu o opracowany klucz prawidłowych odpowiedzi. Każdą pracę oceniać będą co najmniej dwie osoby. Po sprawdzeniu wszystkich testów komisja przygotuje listę kandydatów wg liczby zdobytych punktów i wraz z wypełnionymi testami przekaże ją Dyrektorowi Krajowej Szkoły.

- Część II: argumentacja

Drugą część konkursu stanowi praca pisemna, sprawdzająca umiejętność argumentacji prawniczej. Do udziału w niej zostaną dopuszczone osoby zakwalifikowane z pierwszego etapu. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu argumentacyjnego, będzie miał obowiązek zamieścić na stronie internetowej Krajowej Szkoły oraz w jej siedzibie, ogłoszenie zawierające:

1. listę kandydatów dopuszczonych do pracy pisemnej;
2. dokładne wskazanie miejsca i godziny rozpoczęcia pracy pisemnej.

Część druga egzaminu konkursowego składać się będzie z analizy dwóch kazusów. Pierwszy dotyczyć będzie prawa prywatnego, a zadanie z nim związane będzie zawierać pytanie o podstawę roszczeń (lub uprawnienia), jego przesłanki, subsumcję i rozwiązanie problemu. Drugi kazus poświęcony zostanie prawu karnemu, a zadaniem kandydatów będzie podać potencjalną kwalifikację czynu, znamiona, subsumcję i rozwiązanie problemu. W tej fazie konkursu można korzystać z aktów prawnych, ale bez komentarzy i objaśnień. Czas egzaminu: 30 min. na kazus, a więc w sumie 1 godzina.

Poszczególne elementy opracowania kazusów będą rozdzielne, a każdy z nich będzie punktowany odrębnie. Każdy kazus sprawdzać będzie niezależnie dwóch egzaminatorów. Ich punkty będą sumowane i dzielona przez dwa, by wyciągnąć średnią. W przypadku znacznej rozbieżności w liczbie przyznanych punktów (w sytuacji, gdy różnica ta sięga co najmniej 50 proc.), kazusy będą podlegały ocenie trzeciego eksperta, który powinien opowiedzieć się po stronie jednego z egzaminatorów. Każda ocena będzie uzasadniana.

Za jeden kazus można będzie zdobyć 25 punktów plus dodatkowo 5 pkt za spójność analizy. W ramach tej puli kandydat otrzymywać będzie: 5 pkt za wskazanie prawidłowej podstawy prawnej, 5 pkt za określenie przesłanek, 14 pkt za subsumcję i 1 pkt za rozwiązanie problemu. Poszczególne części, aby być punktowane, muszą tworzyć logiczną całość (odpowiedź musi wynikać z zastosowanej subsumcji). Gdy całość odpowiedzi jest spójna, przyznaje się dodatkowe punkty.

Praca pisemna ma na celu sprawdzenie umiejętności stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych, trafności przyjętej koncepcji prezentacji tematu, zwięzłości i logiczności, a także poprawności językowej w zakresie prezentowanej problematyki. Komisja konkursowa będzie przystępowała do sprawdzenia prac pisemnych niezwłocznie po zakończeniu tego etapu i w terminie nie dłuższym niż 7 dni od tego momentu ogłosi wyniki konkursu.

- Zakres egzaminu

Zespół ekspertów opracowujących zasady konkursu na aplikację ogólną wybrał dziedziny prawne, których dotyczyć będą pytania i zadania, a także akty prawne, których znajomość będzie egzekwowana podczas egzaminów. Poniżej publikujemy ich listy.

Przedmiotem egzaminu są następujące dziedziny:

1. Prawo konstytucyjne wraz z zagadnieniami ustroju sądów, prokuratury i innych organów ochrony prawnej

2. Prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym

3. Prawo prywatne międzynarodowe

4. Postępowanie cywilne

5. Prawo pracy

6. Prawo spółek handlowych

7. Prawo karne materialne wraz z prawem wykroczeń

8. Postępowanie karne

9. Prawo administracyjne materialne: ustrój samorządu terytorialnego

10. Postępowanie administracyjne wraz z postępowaniem sądowo – administracyjnym

11. Prawo gospodarcze publiczne: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

12. Prawo finansowe: podstawy prawa podatkowego

13. Prawo międzynarodowe publiczne: prawo traktatów; międzynarodowa ochrona praw człowieka

14. Prawo wspólnotowe: ustrój Wspólnot i Unii.

Akty prawne obowiązujące na egzaminie

Prawo konstytucyjne:

1. Konstytucja RP (Dz.U.97, Nr 78, poz. 483 z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. Nr 102, poz. 643 z późn. zm)

3. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.)

4. Ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. Nr 240, poz. 2052 z późn. zm.)

5. Ustawa z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. Nr 153, poz. 1269 z późn. zm.)

6. Ustawa z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz.U. z 2008 r., Nr 7, poz. 39 j.t.)

7. Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2002 r., Nr 123, poz. 1058 j.t. z późn. zm.)

8. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2002 r., Nr 123, poz. 1059 j.t. z późn. zm.)

9. Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2002 r., Nr 42, poz. 369 j.t. z późn. zm.)

Prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm)

3. Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2004 r., Nr 161, poz. 1688 j.t. z późn. zm.)

4. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361 j.t. z późn. zm.)

5. Ustawa z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. Nr 149, poz. 703 z późn. zm.)

6. Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. Nr 22, poz. 271 z późn. zm.)

7. Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U. Nr 141, poz. 1176 z późn. zm.)

8. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000r., Nr 80, poz. 903 j.t. z póżn. zm.)

Prawo prywatne międzynarodowe:

1. Ustawa z dnia 12 listopada 1965 r. prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U. Nr 46, poz. 290 z późn. zm.)

2. Konwencja o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, otwarta do podpisu w Rzymie dnia 19 czerwca 1980 roku (Dz. Urz. UE C 169 z 8.07.2005, str. 1; Dz.U. z 2008 r. Nr 10, poz. 57)

3. Rozporządzenie (WE) Nr 864/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lipca 2007 r. dotyczące prawa właściwego dla zobowiązań pozaumownych (Rzym II) (Dz.Urz. UE L 199 z 11.7. 2007, str. 40 – 49)

Postępowanie cywilne:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.)

3. Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Dz.Urz. UE L 12 z 22.12.2001, str.1)

4. Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 861/2007 z dnia 11 lipca 2007 r. ustanawiające europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń (Dz.Urz. UE L 199 z 11.7.2007, str. 1)

Prawo pracy:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998, Nr 21, poz. 94 j.t. z późn. zm.)

Prawo spółek handlowych:

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 j.t. )

3. Ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. Nr 62, poz. 551 z późn. zm.)

4. Rozporządzenie Rady (WE) Nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. UE L 294 z 8.10.2001 str. 1; wydanie specjalne Dz.Urz. UE WS rozdział 6, tom 4, str. 251)

Prawo karne materialne wraz z prawem wykroczeń:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2007 r., Nr 109, poz. 756 j.t. z późn. zm.)

Postępowanie karne:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.)

2. art. 48 – 69 Konwencji Wykonawczej do układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 roku między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach (Dz.Urz. UE L 239 z 22.9.2000, str. 19-62; wydanie specjalne, Dz.Urz. UE WS Rozdział 19, tom 2, s.9)

Prawo administracyjne:

1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 j.t. z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1592 j.t. z późn. zm.)

3. Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1590 j.t. z późn. zm.)

4. Ustawa z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U. z 2007 r., Nr 65, poz. 437 j.t. z późn. zm.)

5. Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r.o administracji rządowej w województwie (Dz.U. z 2001 r., Nr 80, poz. 872 j.t. z późn. zm.)

Postępowanie administracyjne wraz z postępowaniem sądowo-adminis- tracyjnym:

1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 j.t. z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.)

Prawo gospodarcze publiczne:

1. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 j.t. z późn. zm.)

Prawo finansowe:

1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 j.t. z późn. zm.)

Prawo międzynarodowe publiczne:

1. Konwencja Wiedeńska o prawie traktatów sporządzona w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r. (Dz.U. z 1990r., Nr 74, poz. 439 zał.)

2. Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności sporządzona w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., (Dz.U. z 1993 r., Nr 61, poz. 284 z późn. zm.) – z protokołami dodatkowymi

Prawo wspólnotowe:

1. Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (Dz.U. z 2004 r., Nr 90, poz. 864/2 z późn. zm.)

2. Traktat o Unii Europejskiej (Dz.U. z 2004 r., Nr 90, poz. 864/30 z późn. zm.)

Dodatkowo zagadnienia w zakresie ustroju i współpracy sądowej w sprawach cywilnych i karnych.

- Ogłoszenie wyników

Po przeprowadzeniu konkursu komisja konkursowa przedstawi Dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury listę kwalifikacyjną kandydatów na aplikantów aplikacji ogólnej, zawierającą imię i nazwisko kandydata, liczbę uzyskanych punktów i miejsce w rankingu. Powstała w ten sposób tzw. lista kwalifikacyjna zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Pozycję kandydata na niej wyznaczać będzie suma punktów uzyskanych z obu części konkursu. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma taką samą liczbę punktów, o kolejności miejsca na tej liście decydować będzie liczba punktów z pracy pisemnej, a jeśli liczba punktów uzyskanych z pracy pisemnej jest taka sama, wszyscy ci kandydaci umieszczeni będą na jednym miejscu.

Dyrektor Krajowej Szkoły na podstawie listy kwalifikacyjnej ustali listę kandydatów zakwalifikowanych na aplikację ogólną. Na liście tej kandydaci będą umieszczani według kolejności miejsc na liście kwalifikacyjnej, do miejsca wyczerpania limitu przyjęć na aplikację ogólną, wyznaczonego w danym roku przez Ministra Sprawiedliwości. Dyrektor Krajowej Szkoły ogłosi listę kandydatów zakwalifikowanych na aplikację ogólną w Biuletynie Informacji Publicznej i zawiadomi pisemnie kandydatów o umieszczeniu na niej. Osoby te, w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia, będą musiała złożyć pisemne oświadczenie o gotowości podjęcia aplikacji ogólnej. W przypadku nie złożenia w terminie tego oświadczenia lub nieusprawiedliwionego niepodjęcia aplikacji w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia, Dyrektor Krajowej Szkoły uzupełni listę kandydatów zakwalifikowanych na aplikację ogólną o kandydata umieszczonego na kolejnym miejscu na liście kwalifikacyjnej.

Od decyzji dyrektor Krajowej Szkoły w sprawie przyjęcia na aplikację ogólną będzie przysługiwało odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, a od decyzji Ministra Sprawiedliwości – skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W przypadku uwzględnienia powyższej skargi, Dyrektor Krajowej Szkoły będzie musiał wydać niezwłocznie decyzję o przyjęciu na aplikację, którą aplikant będzie odbywał zgodnie z indywidualnym programem ustalonym przez Dyrektor Krajowej Szkoły.

Źródło: www.nowa-aplikacja.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości