Wiadomości

Regulacja agencji ratingowych

Opublikowany: kwi 24, 14:46

Agencje ratingowe przygotowują oceny kondycji kredytowej, bezpieczeństwa papierów wartościowych i jakości zobowiązań. Jednakże w przededniu krachu kredytowego, nie potrafiły dostarczyć zawczasu realistycznej oceny możliwości finansowych spółek. Jean-Paul Gauzès autor nowego ustawodawstwa w sprawie agencji ratingowych, nad którym w tym tygodniu głosuje Parlament uważa, że nieudolność agencji przyczyniła się częściowo do obecnego kryzysu finansowego.

Jakie zmiany wprowadza propozycja, którą Pan przygotował?

“Pierwsza istotna zmiana polega na tym, że agencje ratingowe powinny być obecnie rejestrowane i kontrolowane. Do tej pory nie było kontroli nad ich działalnością. Kolejnym ważnym punktem jest to, że oceny finansowej przedsiębiorstw europejskich będą dokonywały agencje, które zarejestrowane są w UE. Z wyjątkiem, gdy oceniane firmy lub oceny produkty funkcjonują poza rynkiem Unii Europejskiej.

Ponadto, po raz pierwszy kładziemy podstawy dla europejskiego systemu nadzoru, powołując jeden wspólnego punkt rejestracji agencji. Komisja Europejska będzie musiała użyć swojej inicjatywy legislacyjnej, by w lipcu 2010 stworzyć prawdziwy europejski system kontroli. “

Czy mamy do czynienia z poważną reformą czy z rewolucja?

“To poważna reforma, możemy nawet mówić o rewolucji. Wszystko zmierza w kierunku większej regulacji rynku.

Agencje odegrały ważną rolę w powstaniu kryzysu finansowego, gdyż błędne informacje przyczyniły się do wzrostu zamieszania na rynkach finansowych.”

Do Parlamentu przeszedł Pan z sektora bankowego. Czy z bankowego punktu widzenia obecne zmiany nadchodzą we właściwym czasie, czy też należało je wprowadzić o wiele wcześniej?

“Parlament ma już kilka lat temu, zwracał uwagę na potrzebę działań regulacyjnych, jednak wówczas Komisja nie uwzględniła tych uwag. Można powiedzieć – lepiej późni, niż wcale.

Będziemy mieli w Europie system regulacji, który posłuży jako przykład do naśladowania w tej dziedzinie. Powinien wpłynąć na stopniowy rozwój regulacji na rynkach międzynarodowych”.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości