Wiadomości

Reforma Inspekcji Handlowej.

Opublikowany: mar 24, 13:57

Prościej dla przedsiębiorców, sprawniej dla administracji i lepsze wykorzystanie środków publicznych budżetu państwa – to główne założenia reformy Inspekcji Handlowej przygotowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projekt zmian przyjęła Rada Ministrów

Głównym założeniem reformy, konsultowanej ze środowiskiem przedsiębiorców jest likwidacja Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Zgodnie z projektem ustawy zadania realizowane do tej pory przez GIIH od 1 stycznia 2009 roku będą wykonywane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki zmianom usprawnione zostaną procedury kontroli – na czym zyskają zarówno przedsiębiorcy, jak i organy administracyjne. Ponadto reforma przewiduje lepsze wykorzystanie środków publicznych, które zamiast na obsługę dwóch instytucji będą przeznaczone na konkretne działania.

Celem kontroli przedsiębiorców jest eliminowane nieprawidłowości w działaniu rynku oraz zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Nie powinny one jednak utrudniać działalności gospodarczej prowadzonej zgodnie z prawem. Obecnie istniejący system nie gwarantuje niestety realizacji tych celów.

Nowelizacja zakłada istotne zmiany w systemie kontroli produktów dostępnych na polskim rynku, którego głównym celem jest wyeliminowanie tych, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa – do tej pory kompetencje były podzielone. Spowoduje to m.in. ujednolicenie zasad funkcjonowania systemu nadzoru. Kompetencje UOKiK zostaną rozszerzone o możliwość prowadzenia postępowań określonych w dyrektywach wspólnotowych, czym obecnie zajmuje się GIIH.

Skupienie w jednym ręku spraw związanych z prowadzeniem postępowań dotyczących niezgodnych z przepisami wyrobów pozwoli na całościowe ujęcie kwestii zagrożeń i ryzyka stwarzanego przez niebezpieczne produkty sprzedawane w Polsce. Umożliwi sprawniejsze wykorzystanie informacji przekazywanych np. w ramach europejskiego systemu RAPEX. Obecnie wszystkie dane o niebezpiecznych produktach są przekazywane bezpośrednio do UOKiK. Niestety brak bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami IH a Urzędem – znacznie wydłuża czas przekazywania dokumentów a w konsekwencji opóźnia działania zmierzające do eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych.

Ponadto Prezes UOKiK będzie mógł bezpośrednio zlecać kontrolę wojewódzkim inspektoratom Inspekcji Handlowej – bez pośrednictwa GIIH – a także przygotowywać jej kierunki działań, plany kontroli o zasięgu ogólnopolskim, opracowywać oraz koordynować te działania.

Projektowane zmiany będą miały istotny wpływ na usprawnienie funkcjonowania Inspekcji Handlowej, której głównym celem jest ochrona konsumentów, ich bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych. Zmiany spowodują uproszczenie struktur administracyjnych, a co za tym idzie przyczynią się do bardziej efektywnego eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych i ujednolicenia procedur.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości