Wiadomości

Redukcje etatów mogą negatywnie wpłynąć na pracę urzędów

Opublikowany: wrz 15, 09:02

15 września br, na posiedzeniu Zespołu doraźnego ds. pracowników samorządowych oraz służby cywilnej Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych, zostanie omówiony rządowy projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Zakłada on zmniejszenie środków publicznych wydawanych na funkcjonowanie administracji poprzez redukcję zatrudnienia w niektórych urzędach o 10 proc. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich,każdy zamiar obniżenia kosztów administracji jest i będzie pozytywnie oceniany. – Takie zmiany nie powinny mieć jednak wpływu na jakość pracy urzędów – mówi ekspert KPP, Henryk Michałowicz.

W ocenie KPP, projekt powinien zawierać zapisy, które zobowiążą urzędy do podejmowania czynności outsourcingu, czyli zlecania prac firmom zewnętrznym, np. obsługi kadrowo – płacowej. Rozwiązanie takie w istotny sposób obniżyłoby koszty działalności administracji i zrealizowało postulowany cel projektu.

Zmian należałoby dokonać w przepisach dotyczących zatrudniania w administracji państwowej,któreumożliwią rekrutowanie pracowników do urzędów za pośrednictwem zawodowych agencji zatrudnienia. Gwarantują one bezstronny, oparty na kryteriach merytorycznych dobór kadr oraz przejrzystości pracy urzędów w zakresie dostępu do pracy.

Zdaniem Konfederacji, pozytywnym aspektem rządowego projektu byłoby zapoczątkowanie w administracji polityki równości płci. Polityka ta realizowana jest w Unii Europejskiej. Jej celem jest uwzględnianie interesów oraz sytuacji życiowych kobiet i mężczyzn w instytucjach i przedsiębiorstwach, przez pracowników i pracodawców. Przeniesienie tej zasady na podmioty prywatne powinno być powiązane z uprzednim ukonstytuowaniem jej w działaniu administracji państwowej.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości