Wiadomości

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opublikowany: lis 8, 04:14

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, przedłożoną przez ministra sprawiedliwości.

Nowelizacja dostosowuje przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do nowych standardów społecznych i prawnych, które znacząco zmieniły się w ostatnim piętnastoleciu.

Najważniejsze zmiany:

zaprzeczenie i ustalenie macierzyństwa

Matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Jeżeli w akcie urodzenia dziecka wpisano jako matkę inną kobietę, można zażądać zaprzeczenia macierzyństwa. Matka może wystąpić w tej sprawie do sądu w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Nie może natomiast wytoczyć sprawy o ustalenie macierzyństwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. Podobne rozwiązanie dotyczy sądowego ustalenia ojcostwa na żądanie matki i domniemanego ojca.

zaprzeczenie ojcostwa

Jest to możliwe tylko przez wykazanie, iż mąż matki dziecka nie jest jego ojcem, co umożliwiają badania genetyczne. Zaprzeczenie ojcostwa jest niedopuszczalne, jeśli dziecko zostało poczęte w trakcie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę.

uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub sądem opiekuńczym, że jest ojcem dziecka. Matka dziecka musi to potwierdzić od razu lub w ciągu 3 miesięcy od daty oświadczenia mężczyzny. Uznanie ojcostwa nie będzie możliwe po śmierci dziecka. Oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa mogą złożyć osoby, które ukończyły 16 lat i nie ma w stosunku do nich podstaw do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia. Na złożenie takiego oświadczenia nie będzie konieczna zgoda rodziców małoletniego ojca.

nazwisko dziecka

Jeśli ojcem dziecka jest mąż matki, to nosi ono nazwisko rodziców będących małżonkami. Jeżeli małżonkowie noszą różne nazwiska, będą mogli wybrać nazwisko dla dziecka. Gdy nie uda im się porozumieć w tej sprawie, dziecko będzie nosić nazwisko matki i dołączone do niego nazwisko ojca. Jeżeli ojcostwa dziecka nie ustalono, dziecko nosi nazwisko matki. Dziecku nieznanych rodziców nazwisko nadaje sąd opiekuńczy.

władza rodzicielska

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Mają oni obowiązek i prawo do sprawowania pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem. Powinni również wychowywać dziecko z poszanowaniem jego godności i praw. Z kolei dziecko powinno być posłuszne rodzicom, a w sprawach, w których może samodzielnie decydować, winno wysłuchać ich opinii i zaleceń. Rodzice przed podjęciem ważniejszej decyzji dotyczącej dziecka lub jego majątku powinni go wysłuchać i, w miarę możliwości, uwzględnić jego rozsądne życzenia. Rodzice małoletni, którzy nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, ale pozostają w związku małżeńskim, mają prawo do sprawowania pieczy nad dzieckiem i jego wychowaniem.

piecza zastępcza

Jeśli dziecko nie może lub nie powinno przebywać ze swoimi rodzicami, należy zapewnić mu pobyt w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej (tzw. piecza zastępcza). Umieszczenie dziecka w tych instytucjach może nastąpić dopiero po wyczerpaniu wszelkich możliwości udzielania pomocy jego rodzicom. Rodzeństwo powinno trafić do tej samej placówki, chyba że byłoby to sprzeczne z dobrem dziecka. Funkcję rodziny zastępczej może pełnić również osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej kwalifikacje uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wypełniać swą funkcję.

kontakty z dzieckiem

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Jeśli dziecko na stałe przebywa z jednym z rodziców, to sposób kontaktowania się z nim drugiego rodzica określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka. Jeżeli się nie porozumieją, spór rozstrzyga sąd opiekuńczy. Sąd opiekuńczy może ograniczyć kontakty rodziców z dzieckiem, jeśli wymaga tego dobro dziecka. Może też skierować rodziców do placówek lub specjalistów zajmujących się poradnictwem i terapią rodzinną. Sąd może również, w przypadku gdy dobro dziecka jest poważnie zagrożone, zakazać kontaktowania się z nim rodziców.

obowiązek alimentacyjny

Rodzice nie będą musieli płacić alimentów na pełnoletnie dziecko, jeśli groziłoby to pogorszeniem ich sytuacji materialnej lub gdy dziecko nie stara się usamodzielnić.

opieka i kuratela

Opiekunem dziecka małoletniego nie może być osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych lub została pozbawiona praw publicznych. Nie może nim być również osoba pozbawiona władzy rodzicielskiej lub którą skazano za przestępstwo przeciw wolności seksualnej lub obyczajności, bądź za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy oraz za przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego lub we współdziałaniu z nim. Zakaz ten obejmuje również tych, którym sąd zabronił prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem i edukacją małoletnich.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości