Wiadomości

Rada Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa potwierdza ustalenia Polski i KE ws. rybołówstwa dorsza

Opublikowany: kwi 16, 14:37

Dziś w Luksemburgu miało miejsce posiedzenie Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa, na którym Polskę reprezentował Sekretarz Stanu Kazimierz Plocke. Rada potwierdziła kształt Planu Działań, który został przez Polskę i KE wspólnie wypracowany, zgodnie z porozumieniem z Rady Ministrów w październiku 2007 r. Składa się on z planu restrukturyzacji bałtyckiej floty dorszowej oraz szeregu działań wzmacniających służby kontroli rybołówstwa.
Integralnym elementem Planu było ustalenie wielkości (8000t) i korzystnego rozłożenia spłaty przekroczenia kwoty połowowej dorsza stada wschodniego, odnotowanego w 2007 r: 4 lata, z czego 10% w roku bieżącym (800t) i po 30% (2400t) w latach 2009-2011. Ta część planu działań została przyjęta przez Radę w formie rozporządzenia.

Sprawa wywołała żywe zainteresowanie opinii publicznej i kręgów politycznych w tych krajach członkowskich, z którymi Polska dzieli Bałtyk. W konsekwencji, państwa te były zainteresowane nie tylko kształtem Planu Działań, ale też konkretnymi działaniami, które Polska już podjęła i podejmuje, aby nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji z roku 2007. Przekazane przez polską delegację szczegółowe informacje nt. tych działań (opisanych w komunikatach z 11 i 10 kwietnia poniżej) sprawiły, że państwa regionu Bałtyku poparły omawiane przez Radę rozporządzenie.
Szczególnie pozytywnie odnotowane przez Radę zostało to, że najważniejsze z podejmowanych przez Polskę działań są inicjatywą samych środowisk rybackich.

Poza sprawami rybołówstwa, Rada zapoznała się i omówiła najbardziej aktualne kwestie z dziedzin rolnictwa i bezpieczeństwa żywności:

  • działania podejmowane przez państwa członkowskie w celu zwalczanie choroby niebieskiego języka w kontekście nowych przepisów Komisji Europejskiej;
  • wystąpienie klasycznego pomoru świń w Słowacji oraz środki podjęte w celu likwidacji ognisk choroby;
  • chemiczne odkażanie świeżego mięsa drobiowego (sprzeciw większości krajów wobec dopuszczenia tej praktyki do mięsa importowanego na rynek UE nie został uwzględniony przez KE),
  • aktualny stan negocjacji WTO – większość krajów jest zaniepokojona rozwojem sytuacji w obszarze produktów rolnych. Komisja Europejska potwierdziła wolę obrony interesów rolników unijnych.
  • potwierdzenie kontynuacji stosowania przez KE dopłat do eksportu wieprzowiny do czasu znaczącej i trwałej poprawy sytuacji rynkowej,
  • przygotowania do konferencji FAO poświęconych światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu oraz problemowi bioenergii i zmian klimatu (Rzym 3-5.06.2008 r. i Innsbruck 26-27.06.2008 r.).

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości