Wiadomości

Rachunki rodzinne wolne od zajęć komorniczych

Opublikowany: lip 28, 10:12

Świadczenia otrzymywane na dzieci nie będą wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie ich też komornik, dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta – przewiduje ustawa, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany wejdą w życie po upływie14 dni od ogłoszenia.

Świadczenia otrzymywane na dzieci nie będą wpływać na wysokość alimentów.
Na zakres obowiązku alimentacyjnego nie będą miały wpływu otrzymywane przez rodzica na dziecko świadczenie wychowawcze i dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, świadczenia i inne środki pieniężne przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, świadczenia rodzinne.

Wyłączenia z egzekucji z rachunku bankowego
Z egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego wyłączono kwoty nie podlegających egzekucji na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w tym świadczenia wychowawczego oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego.

Rachunki rodzinne wolne od zajęć
Nowelizacja wprowadza specjalne subkonta – bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie prowadzących rachunek będą wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne będzie również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę.

Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie przez bankowi bądź kasie zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.

Ustawa wprowadzająca zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz niektórych innych ustawach wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości