Wiadomości

Przymusowe leczenie pedofilów

Opublikowany: paź 3, 08:42

W związku z artykułem „Kastracja na życzenie” zamieszczonym w dzisiejszej Gazecie Wyborczej i zawartymi w nim informacjami o zmianach w przygotowywanym projekcie o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji, informuję: Ministerstwo Sprawiedliwości nie wycofało się z wprowadzenia przymusowego leczenia osób skazanych za przestępstwa seksualne, których ofiarami są małoletni.

Wysunięcie takiej tezy przez autorkę wspomnianego artykułu, mogło być spowodowane różnicą w proponowanych zapisach projektu ustawy z 17 września a projektem ostatecznym, skierowanym pod obrady Rady Ministrów.

Proponowany, w projekcie z 17 września, zapis art. 204a Kodeksu karnego wykonawczego brzmiał (wytłuszczonym drukiem zaznaczono sformułowanie, które miało być dodane do obowiązującego zapisu art. 204a):

„Wobec sprawcy umieszczonego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, ośrodku prowadzącym terapię farmakologiczną lub psychoterapię zmierzającą do obniżenia popędu seksualnego, albo w zakładzie leczenia odwykowego, można stosować środki przymusu bezpośredniego na zasadach, w trybie i w sposób określony w przepisach o ochronie zdrowia psychicznego.”

W ostatecznym projekcie z 1 października, zrezygnowano z dopisania tego sformułowania ze względu na uzgodnienia dokonane podczas spotkań roboczych, w których brali udział, między innymi, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i seksuolodzy, w tym prof. dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie seksuologii.

Zwrócono wówczas uwagę, że proponowane dodanie w art. 204a kkw zapisów o poszerzeniu katalogu zakładów, w których można stosować przymus bezpośredni jest niewłaściwe. Dotychczasowe zapisy tego artykułu i proponowane nowelą zmiany, w pełni umożliwią realizację celów nowej ustawy. W tym także stosowanie przymusu bezpośredniego przy podawaniu leków osobom skazanym za pedofilię lub kazirodztwo osadzonym w zakładach zamkniętych dysponujących warunkami wzmocnionego zabezpieczenia (w których umieszczane będą takie osoby zgodnie z art. 200§1 i wprowadzanym ustawą 200§3a kk). Katalog zakładów zamkniętych, które prowadzić będą odpowiednią terapię, będzie formułowany Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydawanym na podstawie dodawanego tą nowelą art.201§6 kkw. Normy dotyczące przymusowego podania leków w zakładach tego typu reguluje dostatecznie ustawa o „Ochronie zdrowia psychicznego” w art. 18.

W przypadku osób, wobec których sąd orzeknie terapię w warunkach wolnościowych, nie jest możliwe zastosowanie środków przymusu przy stosowania terapii. Odmowa dobrowolnego poddania się terapii lub niestawienie się w wyznaczonym terminie, będzie mogło skutkować podjęciem przez sąd decyzji o skierowaniu osoby do zakładu zamkniętego gdzie taki przymus będzie mógł być stosowany.

Podsumowując, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Rady Ministrów projekt zawierający zapisy umożliwiające stosowanie przymusowej terapii osób skazanych za przestępstwa seksualne, których ofiarami są małoletni.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości