Wiadomości

Przetargi na wywóz śmieci

Opublikowany: kwi 18, 12:08

Od 1 lipca tego roku gmina stanie się właścicielem odpadów komunalnych wytwarzanych na jej terenie i będzie musiała zapewnić odbiór śmieci od mieszkańców. To najważniejsza zmiana wprowadzona ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Od tej pory wywozem naszych śmieci zajmie się firma wybrana przez gminę w drodze przetargu. Gminom, które go nie zorganizują, grożą kary finansowe. Jeśli nie zapewnią one mieszkańcom odbioru śmieci, wówczas mają oni prawo przekazać je firmie odbierającej odpady na koszt gminy. Ustawa, uchwalona i podpisana w lipcu 2011 r., dała gminom czas do końca czerwca 2013 r. na wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Do tej pory powinny zostać rozstrzygnięte przetargi i zawarte umowy na odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach samorządy mają obowiązek wybrania firmy, która zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, wyłącznie w drodze przetargu. Gminom, które go nie przeprowadzą, podlegają administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł. Jeśli obowiązek ten został przeniesiony odpowiednią uchwałą rady gminy na związek międzygminny, wówczas karze podlega ten związek. Karę nakłada w drodze decyzji wojewódzki inspektor ochrony środowiska, jest ona przekazywana na rachunek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Ponadto zgodnie z art. 6s ustawy, w przypadku gdy gmina od 1 lipca nie zapewni mieszkańcom odbioru śmieci, wówczas właściciele nieruchomości są zobowiązani przekazać odpady komunalne firmie odbierającej śmieci na koszt gminy.
Ministerstwo Środowiska kończy właśnie zbieranie aktualnych danych o stanie przygotowań wszystkich gmin w Polsce do wprowadzenia nowych zasad, w tym m.in. o przetargach. Wstępne analizy nie potwierdzają doniesień prasowych dotyczących przewagi dużych, zagranicznych podmiotów. Mniejsze firmy potrafią skutecznie wykorzystać doświadczenie i znajomość lokalnej specyfiki. Często też, jak np. w Szczecinie czy gminach woj. mazowieckiego, oferowane stawki za wywóz śmieci są znacząco niższe, niż wcześniejsze szacunki gminy.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości