Wiadomości

Przenośność numerów - zmiany w dyrektywie o usłudze powszechnej

Opublikowany: gru 3, 12:54

27 listopada 2008 r. Rada UE przyjęła tzw. pakiet telekomunikacyjny, w skład którego wchodzi m.in. projekt zmian w Dyrektywie o usłudze powszechnej (USD). Jest to dopiero początek ścieżki legislacyjnej, jeśli jednak propozycje wejdą w życie nastąpią zmiany m.in. w zakresie przenośności numerów (NP).

W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi ww. reformy, które mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną, Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, iż zgodnie z art. 30 projektu USD (w szczególności ust. 4) ma nastąpić przyspieszenie całej procedury NP. Przewiduje się skrócenie technicznego procesu przenoszenia numeru do 1 dnia roboczego. Należy jednak wyjaśnić, iż nie oznacza to, że numery abonentów będą przenoszone w każdym przypadku w ciągu jednego dnia od momentu złożenia wniosku czy podpisania umowy z nowym dostawcą usług. Projekt dyrektywy jasno stanowi, iż przeniesienie numeru ma nastąpić w najkrótszym możliwym czasie (bez zbędnej zwłoki) natomiast termin jednodniowy odnosi się tylko i wyłącznie do czynności technicznych, jakie muszą między sobą podjąć przedsiębiorcy – biorca i dawca numeru. W konsekwencji nie będzie się do niego wliczać okresu potrzebnego na sporządzenie i zawarcie umowy, weryfikację abonenta itp. Dodatkowo należy wyraźnie zaznaczyć, iż abonenta zamierzającego przenieść numer obowiązywać będą, podobnie jak ma to miejsce w chwili obecnej, wszelkie terminy wypowiedzeń lub minimalnych okresów (nie mylić z tzw. umowami lojalnościowymi), na jakie umowa została zawarta.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości