Wiadomości

Przeniesienie do rezerwy

Opublikowany: paź 6, 14:40

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku nakłada na wszystkich obywateli polskich szereg obowiązków, a w szczególności art. 85 obowiązek obrony Ojczyzny. Zakres tego obowiązku w postaci służby wojskowej określa ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.).

Aktualne rozporządzenie MON w sprawie przeniesienia części poborowych do rezerwy stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 46 ust. 7 przywołanej ustawy i dotyczy przeniesienia do rezerwy części poborowych, w tym również absolwentów szkół wyższych, przed upływem okresu ich dyspozycji do powołania w celu odbycia służby wojskowej.
Powyższa delegacja uprawnia Ministra Obrony Narodowej do elastycznego zarządzania zasobami osobowymi poborowych godząc interes Sił Zbrojnych z oczekiwaniami społecznymi i uwzględniając fakt, iż pozostawanie poborowych w dyspozycji do powołania wiąże się z szeregiem ograniczeń jakie napotykają w życiu codziennym w związku z nieuregulowanym stosunkiem do służby wojskowej.

Na podstawie analiz określono, że wcześniejszemu przeniesieniu do rezerwy podlegać będą, między innymi poborowi, których w roku bieżącym nie przewiduje się powołać do czynnej służby wojskowej, z uwagi na niski poziom wykształcenia lub jego brak, a także gdy nie spełniają oni kryteriów wymaganych przy uzupełnianiu potrzeb osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W stosunku do poborowych, których najbliższy członek rodziny w czasie odbywania czynnej służby wojskowej zmarł albo doznał kalectwa i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy zgodnie z ustawą z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87, z późn. zm.), przyjęto zasadę, że przeniesienie do rezerwy nastąpi na udokumentowany wniosek zainteresowanego, który umożliwi wojskowemu komendantowi uzupełnień dokonanie sprawdzenia, czy warunki te zostały spełnione.

Regulacja odnosi się także do absolwentów szkół wyższych przeznaczonych do odbycia przeszkolenia wojskowego, którzy uzyskali ten status w 2007 r. lub wcześniej, a studia rozpoczęli przed rokiem akademickim 2002/2003. Ograniczenie to wynika z faktu, iż dla absolwentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2002/2003 i później, ustawą z dnia 13 października 2002 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. Nr 166, poz. 1363), wprowadzono możliwość uregulowania stosunku do służby wojskowej w formie odbycia przeszkolenia wojskowego studentów w czasie trwania studiów. Podkreślić należy, że powyższe zmiany ustawowe wprowadzające nowe rozwiązania ułatwiające studentom wywiązanie się z konstytucyjnego obowiązku zostały wprowadzone w życie z inicjatywy na wnioski organów przedstawicielskich studentów. Procedury związane ze stworzeniem regulacji prawnych dających możliwość „odbycia wojska” w czasie studiów, rozpoczęły się już w roku 2000 i po szeregu konsultacji z przedstawicielami wszystkich środowisk studenckich weszły w życie z dniem 22 października 2002 roku i miały zastosowanie do studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2002/2003. W związku z powyższym osoby już studiujące nie miały prawnej możliwości skorzystania z nowych regulacji i dlatego właśnie Minister Obrony Narodowej na przestrzeni ostatnich lat jednorazowym aktem prawnym (corocznie wydawanym rozporządzeniem) przenosił tą grupę poborowych (absolwentów) do rezerwy, bez odbycia przeszkolenia wojskowego.

W związku z powyższym, przepis projektowanego rozporządzenia nie ma zastosowania do wszystkich poborowych – absolwentów, a wynika to faktu, że w zależności do terminu rozpoczęcia studiów obok jednakowych obowiązków istniały różne możliwości prawne w realizacji tego obowiązku. Zatem powyższe rozwiązanie jest społecznie uzasadnione i rekompensuje tegorocznym absolwentom, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2002/2003 i wcześniej, brak możliwości uregulowania stosunku do służby wojskowej w czasie trwania studiów.

Wskazać należy, że liczna rzesza poborowych – studentów świadomie podchodzących do swej przyszłości i odpowiedzialnie chcących wywiązać się z konstytucyjnego obowiązku obrony, podejmowała i podejmuje w czasie studiów obowiązki i korzystając z przysługujących im praw, inwestując czas oraz wysiłek na realizację dodatkowych zadań, uregulowała stosunek do służby wojskowej nim stali się absolwentami. Zatem uwolnienie od obowiązku odbycia przeszkolenia wojskowego pozostałych absolwentów, którzy nie podjęli stosownych działań, aby skorzystać ze stworzonych im ułatwień byłoby krzywdzące i moralnie nie do zaakceptowania oraz byłoby czynnikiem demotywującym.

Jednocześnie należy w tym miejscu wskazać, że poborowi przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej (nie będący absolwentami), pozostają w dyspozycji do powołania przez okres 18 miesięcy. Należy również dodać, że zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wojskowi komendanci uzupełnień zobowiązani są do udzielenia informacji o przewidywanym terminie powołania do odbycia służby wojskowej wszystkim zainteresowanym poborowym oczekującym na to powołanie, którzy złożą w tej sprawie stosowny wniosek.
Ponadto przeniesieniu do rezerwy podlegają absolwenci szkół oficerskich i szkół aspiranckich (chorążych) Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy w myśl art. 44 ust. 1 pkt 2 nie podlegają powołaniu do czynnej służby wojskowej, o ile bezpośrednio po zakończeniu studiów (nauki) podjęli służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej lub Państwowej Straży Pożarnej.

Liczby powołań studentów i absolwentów w danym roku kalendarzowym wynikają z faktycznych potrzeb Sił Zbrojnych i regulowane są w bieżącym roku rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września 2006 r. w sprawie określenia liczby poborowych oraz żołnierzy rezerwy, którzy w 2007 r. mogą być powołani do czynnej służby wojskowej, służby w obronie cywilnej oraz służby w formacjach uzbrojonych niewchodzacych w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku (Dz. U. Nr 171, poz. 1226), w którym zaplanowano powołanie:

  • do odbycia długotrwałego przeszkolenia wojskowego do 900 absolwentów szkół wyższych, co wynika z potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie gromadzenia rezerw osobowych (kadry rezerwy) – przydziałów mobilizacyjnych do jednostek wojskowych czasu „W”. Liczba powoływanych absolwentów szkół wyższych ulega systematycznemu zwiększaniu na przestrzeni ostatnich lat (w 2006 r. 400, 2007 r. 900, a w 2008 r. i w latach następnych planuje się przeszkalać do 1200 absolwentów);
  • do odbycia krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego do 3.600 studentów szkół wyższych, których w tej liczbie powołuje się od 2006 r. i przewiduje się na lata następne utrzymanie liczby powoływania studentów na tym samym poziomie. Powyższa liczba powoływanych studentów na przeszkolenie wojskowe wynika z potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Stwierdzić należy, że aktualne unormowania prawne obowiązujące od 2002 roku umożliwiają wszystkim studentom uregulowanie stosunku do służby wojskowej w czasie trwania studiów, a skorzystanie z powyższej możliwości zależy tylko i wyłącznie od samych zainteresowanych.

Zobacz: Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 czerwca 2007 r. w sprawie przeniesienia części poborowych do rezerwy (Dz. U. z dnia 6 lipca 2007 r.)

Źróło; www.mon.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości