Wiadomości

Przekształcenie szpitala w spółkę - projekt zmian

Opublikowany: sty 27, 08:53

Przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę akcyjną albo spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością następuje zawsze w drodze decyzji organu założycielskiego. Wniosek pracowników stanowi tylko ich inicjatywę, propozycję. Wniosek o takim przekształceniu musi zostać poparty przez ponad 50% pracowników zakładu w głosowaniu tajnym. Następnie taki wniosek kierownik samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przekazuje podmiotowi, który utworzył zakład.. Dopiero wówczas podmiot, który utworzył zakład wyraża zgodę na przekształcenie albo odmawia zgody na to przekształcenie.

Projekt przewiduje możliwość nieodpłatnego nabycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcji spółki akcyjnej objętych przez podmiot, który utworzył zakład w dniu wpisania spółki do rejestru przedsiębiorców. Jednak decyzja o takim rozwiązaniu i udziale pracowników stanowi część rozstrzygnięcia o sposobie dokonywanego przekształcenia. Projekt określa górną granicę tych udziałów/akcji na poziomie 15 % kapitału zakładowego spółki. Projekt zakłada, iż wysokość kapitału zakładowego przypadającego na udziały albo akcje oraz sposób ich podziału pomiędzy pracowników uprawionych na podstawie ustala zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. W przypadku gdy u świadczeniodawcy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, organizacje wspólnie uzgadniają sposób podziału udziałów albo akcji. Gdy w zakąłdzie nie działa zakładowa organizacja związkowa, zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej dokonuje uzgodnień z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Prawo do nieodpłatnego nabycia udziałów albo akcji może być wykorzystane przez uprawnionego pracownika tylko w jednej spółce; uprawniony przed nabyciem akcji składa oświadczenie, że nie skorzystał z prawa do nieodpłatnego nabycia udziałów albo akcji w innej spółce.

Projekt posługuje się pojęciem „uprawnieni pracownicy” – brak zatem podstaw do twierdzenia, iż lekarze zatrudnieni na kontraktach zawsze pozostaną z tej grupy wyłączeni. Wyjaśnienie pojęcia uprawnieni pracownicy” pozwala na zaliczenie do tej grupy wszystkich osób pracujących w zakładzie.

Jeżeli zaś chodzi o zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych to dotyczyć ono będzie tylko dochodów publicznego zakładu opieki zdrowotnej prowadzonego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej przeznaczonych na cele statutowe w okresie 3 lat od dnia wpisania takiej spółki do rejestru przedsiębiorców.

Projekt jednoznacznie rozstrzyga kwestię zatrudnienia pracowników przekształcanego zakładu, ustanawiając zasadę, iż z dniem przekształcenia pracownicy przekształcanego samodzielnego pubblicznego zakładu opieki zdrowotnej stają się, z mocy prawa, pracownikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. W związku z powyższym nie ma potrzeby tworzenia programów osłonowych, ponieważ uprawnienia pracowników przekształconego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pozostaną niezmienione.
Rozwiązanie, iż w szpitalach – spółkach publicznych uzyskany zysk ma być przeznaczany na cele statutowe związany jest z założeniem, iż działalność tych podmiotów będzie stanowiła przedmiot zainteresowania rozmaitych podmiotów publicznych oraz innych szczególnych podmiotów niepublicznych, jak fundacje, stowarzyszenia, w tym organizacji pożytku publicznego. Jako przykład przewidywanych rozwiązań można podać inwestycje samorządu powiatowego w szpital, którego organem założycielskim jest samorząd województwa czy inwestycje władz miasta w szpital kliniczny, którego organem założycielskim jest uczelnia medyczna.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości