Wiadomości

Przedsiębiorcy czekają na ustawę o partnerstwie publiczno prywatnym

Opublikowany: wrz 26, 08:42

Zakończył się kolejny etap prac nad projektem ustawy o partnerstwie publiczno prywatnym, który został zaakceptowany przez Komitet Rady Ministrów. Ustawa ma szansę wejść w życie na początku przyszłego roku.

Projekt nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) ma charakter ramowy i określa jedynie granice prawa, w obrębie których powinni poruszać się potencjalni partnerzy publiczni i prywatni. Dzięki temu mają oni więcej swobody w ustalaniu wzajemnych relacji.

Podczas prac nad projektem zrezygnowano z tworzenia przepisów o charakterze instruktażowym. Z tego też względu nie powstał katalog określający możliwy przedmiot umowy o PPP. Partnerzy publiczni i prywatni, zgodnie z właściwością konkretnego przedsięwzięcia sami będą decydować, co powinno znaleźć się w umowie i określać swoje wzajemne prawa i obowiązki. Poza tym przeprowadzanie analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji w ramach partnerstwa nie będzie już obligatoryjne. Kosztowne analizy, które nie uwzględniają wielkości przedsięwzięcia były podstawową przeszkodą w dotychczasowych próbach realizacji PPP. Zdaniem projektodawcy, analizy i ich przedmiot powinny wynikać z rzeczywistej potrzeby umawiających się podmiotów.

Projekt nakłada na administrację rządową ograniczenia dotyczące wysokości zaangażowanych środków publicznych: jeśli przedmiot przedsięwzięcia PPP wymaga kwoty ponad 100 mln zł, to musi wyrazić na to zgodę minister finansów. Dzięki nowym przepisom zredukowano wiele obciążeń biurokratycznych i finansowych, takich jak np. obowiązek przeprowadzania analiz i wyważania rodzajów ryzyka związanych z realizacją przedsięwzięcia w formule PPP.- Każdy kto zajmuje się biznesem wie, że warunkiem powodzenia każdego przedsięwzięcia jest odpowiednia analiza i biznesplan. Jest to oczywiste, a naszym zdaniem rzeczy oczywistych w prawie nie powinno się regulować – uważa Piotr Rogowiecki, ekspert KPP.

Zdaniem KPP projekt nowej ustawy o PPP stwarza szansę na demonopolizację zadań publicznych: umożliwi przekazanie niektórych zadań samorządów i administracji prywatnym przedsiębiorstwom, na wzór stosowanego w firmach outsourcingu. Dzięki temu, administracja publiczna będzie działać sprawniej, tzn. z większą korzyścią dla obywatela i mniejszym kosztem dla państwa.

Rewolucyjne rozwiązania nowej ustawy stworzą szansę na przełom w realizacji inwestycji w formule PPP, które były do tej pory zamrożone sztywnymi przepisami. Mogą stać się one impulsem prorozwojowym, który przyczyni się do większej aktywności zarówno podmiotów publicznych, jak i prywatnych. Uważamy, że nowe regulacje pozwolą wykorzystać wykwalifikowaną kadrę i środki finansowe firm komercyjnych do realizacji przedsięwzięć zarezerwowanych dotąd dla sektora publicznego. Dodatkowo, w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ma zostać dodany przepis, który upoważnia do dofinansowywania projektów realizowanych w ramach PPP ze środków unijnych.

Xródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości