Wiadomości

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych.

Opublikowany: gru 14, 04:54

Zgodnie z art. 137 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Należy zauważyć, iż samo prawo do alimentów nie ulega przedawnieniu. Przedawnienie dotyczy tylko poszczególnych świadczeń alimentacyjnych.

Jeżeli uprawniony do świadczeń alimentacyjnych dotychczas ich nie dochodził może podjąć w tym kierunku działania w zakresie, w jakim jeszcze nie uległy one przedawnieniu.

Do biegu terminu przedawnienia stosuje się przepisy art. 117 i nast. Kodeksu cywilnego a mianowicie:

  • bieg przedawnienia nie rozpoczyna się a rozpoczęty ulega zawieszeniu przez cały czas trwania władzy rodzicielskiej, tj. do momentu, kiedy dziecko stanie się pełnoletnie,
  • jeżeli władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu z rodziców przedawnienie biegnie w stosunku do tego z rodziców, któremu władza ta nie przysługuje. Prawa dziecka do dochodzenia świadczeń alimentacyjnych wykonuje wtedy rodzic wykonujący władzę

Dochodzenie nie przedawnionych roszczeń alimentacyjnych z minionego okresu zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego jest możliwe tylko wtedy, gdy z tego okresu pozostały nie zaspokojone potrzeby lub zobowiązania, zaciągnięte na ich zaspokojenie.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości