Wiadomości

Protest w zamówieniach publicznych

Opublikowany: sie 4, 07:47

Wobec czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania oraz w przypadku zaniechania przez zamawiającego czynności, do której jest obowiązany na podstawie ustawy, wykonawca, uczestnik konkursu oraz inna osoba, której interes prawny doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, może wnieść protest do zamawiającego.

Protest wnosi się przed zawarciem umowy o zamówienie publiczne. Podstawowym terminem jego wniesienia jest termin 7-dniowy liczony od dnia, w którym wykonawca powziął lub mógł powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia. Termin wniesienia protestu uważa się za dotrzymany, jeżeli w terminie 7 dni protest dotarł do zamawiającego w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią. Protest wniesiony po terminie zamawiający odrzuca.

Odmiennie zasady obliczania terminu na wniesienie protestu stosuje się w odniesieniu do protestu dotyczącego treści ogłoszenia, a jeżeli postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego – również protestu na SIWZ. W takich przypadkach protest wnosi się w terminie:

  • 7 dni od dnia publikacji głoszenia w BZP lub zamieszczenia SIWZ przez zamawiającego na stronie internetowej – jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;
  • 14 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia SIWZ przez zamawiającego na stronie internetowej – jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 (art. 180 ust. 3);

Jeżeli postępowanie prowadzone jest w trybie innym niż przetarg nieograniczony, protest dotyczący SIWZ wnosi się w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia, jednak nie później niż:

  • 3 dni przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;
  • 6 dni przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Kopię wniesionego protestu zamawiający niezwłocznie przekazuje pozostałym wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu, a jeżeli protest dotyczył treści ogłoszenia lub postanowień SIWZ, zamawiający zamieszcza jego kopię na tej stronie internetowej, na której udostępnił SIWZ. Jednocześnie z przekazaniem kopii protestu zamawiający wzywa wykonawców do wzięcia udziału w postępowaniu protestacyjnym (przystąpienia). Aby takie przystąpienie do postępowania protestacyjnego było skuteczne, wykonawca, który je zgłasza, musi wykazać interes prawny w tym, aby protest został rozstrzygnięty na korzyść jednej ze stron. Ponadto przystępujący wykonawca, aby stać się uczestnikiem postępowania protestacyjnego, powinien zgłosić swoje przystąpienie:

  • w terminie 3 dni od dnia otrzymania od zamawiającego wezwania do przystąpienia;
  • do upływu terminów przewidzianych na protest na treść ogłoszenia i – w przetargu nieograniczonym – na postanowienia SIWZ, jeżeli protest, do którego zgłosił swoje przyłączenie tego właśnie dotyczy.

Samo zgłoszenie przystąpienia do postępowania protestacyjnego wnoszone do zamawiającego powinno zawierać:

  • wskazanie interesu prawnego wykonawcy w przystąpieniu do protestu
  • określenie żądania w zakresie zarzutów zawartych w proteście.

Jednocześnie z przekazaniem zamawiającemu zgłoszenia przystąpienia do protestu jego kopia powinna być przekazana przez wykonawcę przystępującego wykonawcy wnoszącemu protest.

Zamawiający nie później niż na 7 dni przed upływem ważności wadiów ma obowiązek wezwać wykonawców do przedłużenia ważności wadium lub wniesienia nowego wadium na okres niezbędny do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia protestu i zawarcia umowy, a wykonawcy mają obowiązek zastosować się do tego wezwania pod rygorem wykluczenia z postępowania.

Zarówno wykonawca wnoszący protest, jak też wykonawca wezwany przez zamawiającego do wzięcia udziału w postępowaniu protestacyjnym wywołanym tym protestem nie mogą korzystać ze środków ochrony prawnej na czynności zamawiającego wykonane zgodnie z ostatecznym rozstrzygnięciem tego protestu oraz nie mogą wnieść kolejnego protestu z powołaniem się na te same okoliczności, które zostały wskazane we wniesionym uprzednio proteście.

Wskazana wyżej tzw. zasada koncentracji postępowania protestacyjnego powiązana jest z obowiązkiem równoczesnego rozstrzygania przez zamawiającego wszystkich protestów, które dotyczą:

  • treści ogłoszenia
  • postanowień SIWZ
  • wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia, odrzucenia ofert i wyboru najkorzystniejszej oferty – w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, negocjacji bez ogłoszenia i zapytania o cenę
  • wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia albo odrzucenia ofert i wyboru najkorzystniejszej oferty – w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego.

W powyższych przypadkach termin na rozstrzygnięcie protestu wynosi 10 dni od upływu ostatniego z terminów na wniesienie protestu.

Inne protesty zamawiający ma obowiązek rozstrzygnąć w terminie 10 dni od dnia jego wniesienia.

Brak rozstrzygnięcia protestu w przewidzianym terminie uznaje się za jego oddalenie. W przypadku uwzględnienia protestu zamawiający powtarza oprotestowaną czynność lub dokonuje czynności bezprawnie zaniechanej:

  • niezwłocznie – jeżeli uwzględnił wszystkie zgłoszone żądania
  • po ostatecznym rozstrzygnięciu protestu – jeżeli co najmniej jedno ze zgłoszonych żądań nie zostało uwzględnione

o czym niezwłocznie informuje wszystkich dostawców i wykonawców.

Aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia protestu nie można zawrzeć ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Ostatecznym rozstrzygnięciem protestu jest bądź wydanie (nie jak dotąd – doręczenie) postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze albo wyroku zespołu arbitrów, bądź – w przypadku postępowań o wartości zamówienia dla robót budowlanych równej lub przekraczającej wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20.000.000 euro, a dla dostaw lub usług – 10.000.000 euro – wydanie wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przez sąd okręgowy albo upływ 7 – dniowego terminu przewidzianego dla strony na wniesienie skargi do sądu okręgowego.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości