Wiadomości

Prostsze wnioski o dotacje

Opublikowany: mar 16, 09:42

Zmniejszenie liczby załączników do wniosków o dotacje, elektroniczne wypełnianie formularzy oraz rezygnacja z niektórych, wymaganych wcześniej oświadczeń, to tylko część zmian w procedurze ubiegania się o dofinansowanie przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Organizacje te otrzymują dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych opracowała zmiany, które mają ułatwić organizacjom mniejszości narodowych procedurę ubiegania się o dotacje. Zmiany te mają również przyspieszyć rozpatrywanie wniosków.

Najistotniejsza decyzja Komisji Wspólnej dotyczyła powołania ekspertów, którzy wejdą w skład komisji oceniającej wnioski o dotacje. Zostaną oni wskazani przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Uzgodniono, że takich ekspertów będzie trzech. Muszą oni posiadać wiedzę z zakresu spraw mniejszości narodowych i etnicznych oraz znać tematykę języka regionalnego. Nie mogą być członkami ani pracownikami organizacji ubiegających się w MSWiA o dotacje.

Uzgodniono także, że na stronach internetowych MSWiA będą publikowane protokoły z posiedzeń komisji oceniającej wnioski. Do tej pory na stronach umieszczane były tylko informacje o podziale dotacji, które sporządzane były na podstawie protokołów.

W 2010 roku na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego z budżetu państwa przeznaczonych zostanie ok. 14 mln zł. Komisja Wspólna zaproponowała, aby w budżecie państwa na 2011 rok kwota ta została zwiększona o co najmniej 30% (ponad 18 mln złotych).

Potrzeba zwiększenia środków finansowych wynika z faktu, że stale rozszerza się zakres działalności organizacji mniejszości narodowych. Dotacje udzielane są m.in. na organizację wydarzeń kulturalnych, wydawanie książek, czasopism czy emisję programów audiowizualnych. W efekcie pula środków finansowych okazuje się niewystarczająca.

Inną kwestią, którą podniosła Komisja Wspólna jako argument za zwiększeniem środków budżetowych, są rosnące koszty wymiany tablic informacyjnych z dodatkowymi nazwami miejscowości w językach mniejszości, które zgodnie z ustawą pokrywa budżet państwa. W ostatnich latach nastąpił bowiem wyraźny wzrost zainteresowania gmin umieszczaniem tego typu tablic.

Posiedzenie prowadzili Tomasz Siemoniak, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, sekretarz stanu w MSWiA oraz Artur Jabłoński prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Część zmian zaproponowanych w trakcie spotkania jest już w dokumencie „Informacja o szczegółowym trybie postępowania przy udzielaniu dotacji”. Pozostałe zmiany zostaną wprowadzone do projektu nowelizacji zarządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowe zasady będą obowiązywać przy naborze wniosków o dotacje dla mniejszości narodowych i etnicznych w 2011 roku.

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych planowane jest na 21 kwietnia 2010 roku.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości