Wiadomości

Propozycje zmian w ustawach

Opublikowany: lis 6, 13:24

Departament Administrowania Obrotem (DAO) MG przedstawił propozycje zmian do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

DAO zaproponował zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie funkcjonowania oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych (w szczególności banków i instytucji kredytowych). Uproszczenie procedur zostanie osiągnięte przede wszystkim poprzez:

1. likwidację „podwójnej rejestracji”, tzn. obowiązku uzyskania dodatkowej zgody Komisji Nadzoru Finansowego na wpis do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, 2. zniesienie obowiązku składania przez przedsiębiorcę oświadczenia o założeniu przedstawicielstwa w procedurze rejestrowej, 3. uściślenie przepisów dotyczących załączników, składanych przez przedsiębiorcę zagranicznego wraz z wnioskiem o wpis do rejestru przedstawicielstw, 4. zwolnienie firm, prowadzących jedynie działalność reklamową i promocyjną, z wymogu przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, z zastosowaniem przepisów dotyczących likwidacji spółki z o.o.,

Ponadto zmiany zakładają przeniesienie uprawnień do wydawania decyzji o zakazie prowadzenia działalności przez oddział, z ministra właściwego ds. gospodarki na organ prowadzący rejestr oddziałów.

W obrębie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki proponują:

1. rezygnację z obowiązku posiadania stacjonarnego magazynu przez przedsiębiorcę prowadzącego obrót hurtowy napojami alkoholowymi, 2. likwidację obowiązku składania dokumentów przez wnioskodawców ubiegających się o zezwolenie i zastąpienie go wymogiem złożenia jedynie stosownych oświadczeń, 3. rezygnacja z wydawania zezwoleń na czas określony.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości