Wiadomości

Projektowane zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Opublikowany: wrz 7, 02:08

Projektowane zmiany w Kodeksie postępowania karnego dotyczyć będą:

Utworzenia sądowej służby doręczeniowej

Sądowa służba doręczeniowa ma za zadanie sprawne dostarczanie pism sądowych. Skuteczne doręczanie wezwań sądowych ma kluczowe znaczenie dla sprawności postępowania sądowego. Własna służba pozwoli na skuteczniejsze doręczenia niż ma to miejsce obecnie, kiedy sądy korzystają z usług Poczty Polskiej.

Rozszerzenie możliwości nagrywania czynności

Projekt rozszerza możliwość stosowania nagrywania przebiegu rozpraw oraz czynności procesowych a także ogranicza do minimum konieczność sporządzania przekładów zapisu dźwięku.

Wywiad środowiskowy

Projekt poprawia unormowania dotyczące wywiadu środowiskowego, czyli informacji o oskarżonym, jakie należy zebrać w toku postępowania karnego. Obecny stan, w którym obowiązek sporządzania wywiadów jest obowiązkiem kuratorów sądowych jest niezadowalający. Wywiady te są często powierzchowne i nie zawierają istotnych informacji o oskarżonym. Projekt przekazuje obowiązek sporządzania wywiadów Policji, tak jak miało to miejsce pod rządami poprzedniej regulacji.

Diagnoza osobo-poznawcza

Projekt wprowadza nową instytucję w postaci diagnozy osobo-poznawczej. Diagnoza stanowić ma opinię kuratora na temat skuteczności zastosowania środków probacyjnych wobec oskarżonego. Kuratorzy sądowi są osobami szczególnie predysponowanymi do formułowania ocen co do efektywności określonych działań, gdyż to właśnie oni sprawują nadzór nad osobami skazanymi na kary wolnościowe.

Zaliczka na poczet odszkodowania

Projekt wprowadza możliwość orzeczenia w toku procesu karnego obowiązku wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania z tytułu obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Chodzi przede wszystkim o poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, którzy często nie otrzymują odszkodowań z zakładów ubezpieczeń, aż do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy karnej przeciwko sprawcy. Stan ten należy zmienić, zwłaszcza ze względu na fakt, że poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych wymagają przeprowadzenia natychmiastowych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych.

Zwrot sprawy z rozprawy

Projekt przywraca instytucję zwrotu sprawy prokuratorowi z rozprawy. Rozwiązanie to powoduje, że jeżeli dopiero na rozprawie sądowej okaże się, że akt oskarżenia zawiera istotne braki, to sprawa zostanie skierowana z powrotem do prokuratury w celu uzupełnienia. W obecnym stanie prawnym, obowiązek ten spoczywa na sądzie, co prowadzi do przewlekłości postępowania.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości