Wiadomości

Projekt zmian ustawy dotyczącej pomocy ofiarom przestępstw

Opublikowany: sty 14, 08:30

Podstawowa zmiana polega na objęciu ochroną kompensacyjną wszystkich ofiar przestępstw – umyślnych i nieumyślnych. Dotychczas ofiary przestępstw nieumyślnych nie miały możliwości dochodzenia kompensaty. W efekcie zlikwidowany zostanie dotychczasowy podział na ofiary przestępstw umyślnych i nieumyślnych, a także ofiary przestępstw umyślnych z użyciem przemocy lub bez jej użycia.

Według nowych przepisów, orzekaniem w sprawach o kompensatę ma się zajmować sąd rejonowy, właściwy dla miejsca zamieszkania ofiary. Dotychczas był to sąd z okręgu, w którym popełniono przestępstwo. Takie rozwiązanie powinno ułatwić ubieganie się o przyznanie świadczenia.

Zaproponowano rozszerzenie uprawnień referendarzy sądowych o prowadzenie spraw z zakresu postępowania kompensacyjnego. Ma to przyspieszyć i odformalizować te postępowania. Na orzeczenie referendarza będzie przysługiwać skarga do sądu.

Projekt nowelizacji przewiduje, że wniosek o kompensatę będzie mógł złożyć prokurator, jeśli nie będzie mogła tego zrobić samodzielnie ofiara przestępstwa. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy np. ofiara przestępstwa jest osobą niepełnosprawną lub doznała ciężkiego rozstroju zdrowia.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości