Wiadomości

Projekt ustawy zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych

Opublikowany: lip 9, 02:55

W proponowanych przepisach określono przede wszystkim sposób wdrożenia nowego, unijnego rozporządzenia dotyczącego rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń wobec chemikaliów (tzw. rozporządzenie REACH). Ustalono kary za nieprzestarzeganie jego przepisów i wskazano instytucje nadzorujące. Będą to Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Handlowa, a także służba celna i Państwowa Straż Pożarna.

Nowe rozwiązania, zawarte w tzw. rozporządzeniu REACH, nakładają wiele obowiązków na przedsiębiorców (np. producentów, importerów, dystrybutorów), dotyczących ochrony człowieka i środowiska przed zagrożeniami stwarzanymi przez chemikalia. Osoby, które z nich się nie wywiążą, będą podlegać sankcjom przewidzianym w projekcie ustawy, w tym dotkliwym karom za spowodowanie sytuacji szczególnie groźnych dla zdrowia ludzi i środowiska. W proponowanych przepisach określono także warunki produkcji, wprowadzania do obrotu oraz stosowania i nabywania substancji oraz preparatów chemicznych w zakresie nieregulowanym przez rozporządzenie REACH.

Dostosowanie polskiego prawa do wspólnotowego wymaga nie tylko zmiany ustawy o preparatach i substancjach chemicznych, ale także znowelizowania innych ustaw, np. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Inspekcji Handlowej, ochronie roślin, kosmetykach, produktach biobójczych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości