Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją

Opublikowany: maj 27, 08:34

Projekt noweli wprowadza obowiązek znakowania produkowanych i wprowadzanych do obrotu plastycznych materiałów wybuchowych, który dotychczas w Polsce nie istniał.
Z obowiązku tego mają być wyłączone tylko plastyczne materiały wybuchowe wytworzone na terytorium RP, które stanowią integralną część uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, Agencji Bezpieczeństwa Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Sposób znakowania oraz substancje, które mogą być do tego użyte, są opisane w Konwencji w sprawie znakowania plastycznych materiałów wybuchowych w celu ich wykrywania. Znakowanie ma ułatwić wykrywanie plastycznych materiałów wybuchowych i w ten sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa międzynarodowego i zapobiegania aktom terroryzmu.

Ponadto, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa przemieszczania materiałów wybuchowych (w tym plastycznych), projekt wprowadza obowiązek przesyłania kopii wydawanych przez ministra gospodarki zgód na przemieszczanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego przez granice RP komendantowi głównemu Straży Granicznej.

Projekt nowelizacji implementuje przepisy Konwencji w sprawie znakowania plastycznych materiałów wybuchowych w celu ich wykrywania, przyjętej w Montrealu w 1991 r. Jej stronami jest obecnie ponad 120 państw. W Polsce konwencja obowiązuje od 2006 r.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości