Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Opublikowany: cze 3, 08:32

Projekt nowelizacji przewiduje, że zakład ubezpieczeń nie będzie wypłacał rolnikowi odszkodowania za straty wyrządzone m.in. przez powódź, huragan, grad, deszcz nawalny czy wiosenne przymrozki, jeśli szkody w plonie głównym nie przekroczą 10 proc. Natomiast odszkodowanie za skutki suszy wypłacane będzie rolnikowi, jeśli szkody wyniosą ponad 25 proc. Odszkodowanie w obu przypadkach będzie pomniejszone o nie więcej niż 10 proc. wartości tych szkód.

Projektowane przepisy zakładają jednocześnie, zgodnie z prawodawstwem unijnym, że dopłaty do ubezpieczenia upraw zostaną ograniczone do 50 proc. kosztów składek z tytułu ogólnego ubezpieczenia od strat spowodowanych zjawiskami klimatycznymi.

W projekcie ustawy przewidziano, że ubezpieczenie powinno objąć co najmniej 50 proc. upraw. Obowiązek ten będzie spełniony, jeśli w okresie 12 miesięcy, licząc od 1 lipca roku następującego po roku, za który zostały wypłacone płatności bezpośrednie do gruntów rolnych, powierzchnia ta będzie ubezpieczona od co najmniej jednego ryzyka – powodzi, suszy, gradu itp.
Rozszerzono skład Komisji ds. Oceny Ofert składanych przez zakłady ubezpieczeń o przedstawiciela rolników reprezentowanych przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Ponadto nowe prawo przewiduje, że monitoring suszy rolniczej prowadzony będzie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Odpowiednie wskaźniki podawane będą na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 1 czerwca do 20 października, w terminie do 20 dnia każdego miesiąca. Dane przedstawiane będą za poprzedni, 60-dniowy okres. Dzięki temu wskaźniki dotyczące klimatycznego bilansu wodnego będą bardziej szczegółowe.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości