Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności

Opublikowany: gru 1, 08:36

Zasadnicze zmiany dotyczą ustawy o systemie oceny zgodności z sierpnia 2002 r. Chodzi o dostosowanie polskich przepisów do tzw. pakietu towarowego, tworzącego podstawę do wprowadzania produktów do obrotu na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Projekt noweli wypełnia też postanowienia Najwyższej Izby Kontroli z 2008 r. w związku z przeprowadzoną kontrolą Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w latach 2005-2007.

Projekt nowelizacji przewiduje, że minister gospodarki w ramach sprawowanego nadzoru będzie miał prawo do zatwierdzania planów i sprawozdań finansowych Polskiego Centrum Akredytacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, takie sprawozdania zatwierdza dyrektor PCA.

W nowych przepisach zmieniono zasady zaskarżania czynności związanych z udzielaniem akredytacji przez PCA. Po rozpatrzeniu odwołania przez Komitet Odwoławczy przy PCA, zainteresowanemu podmiotowi będzie przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. Obecnie może się odwołać do sądu powszechnego.

Projekt ustawy rozszerza również zakres systemu kontroli wyrobów, obejmując nim dodatkowo m.in. wyroby podlegające dyrektywom tzw. starego podejścia. Projekt nadaje również prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz innym organom nowe zadania i uprawnienia. Chodzi np. o koordynowanie prac nad programami nadzoru rynku, informowanie Komisji Europejskiej o środkach zastosowanych wobec wyrobów stwarzających poważne zagrożenie, przeprowadzanie okresowych przeglądów funkcjonowania systemu kontroli wyrobów. W nowych przepisach znalazły się także zasady współpracy organów nadzoru rynku i służb celnych w zakresie kontroli produktów przywożonych z państw trzecich do Wspólnoty.

Pozostałe zmiany dotyczą ustaw: o ogólnym bezpieczeństwie produktów, o wyrobach budowlanych, o wyrobach medycznych, Prawo telekomunikacyjne.

Zaproponowane rozwiązania służą wyeliminowaniu z rynku wyrobów niebezpiecznych, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo ich użytkowników i konsumentów.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych regulacji, które wejdą w życie po 6 miesiącach od daty publikacji.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości