Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Opublikowany: kwi 8, 08:59

Projekt nowelizacji wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zasad przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.

Nowe przepisy uwzględniają szczególny charakter tych świadczeń, których nabycie uzależnione jest od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności (lub jej stopniu) wydawanego przez powiatowe zespoły orzekające. Procedurze tej towarzyszą z reguły długotrwałe terminy. Nowe prawo uwzględnia te sytuacje i przewiduje, że jeżeli osoba złoży wniosek wraz z dokumentacją w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego będzie ustalone od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do powiatowego zespołu ds. orzekania niepełnosprawności. Oznacza to, że ten zasiłek zostanie wypłacony za okres wsteczny.

Określono również zasady nabywania uprawnień do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w przypadku, gdy pomiędzy utratą ważności jednego orzeczenia a wydaniem następnego nastąpiła przerwa. Uprawnionemu będzie przysługiwać, po spełnieniu wszystkich formalności, prawo do świadczeń za okres wsteczny.

W projekcie nowelizacji doprecyzowano zasady ustalania wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmując 1 ha przeliczeniowy jako dochód miesięczny w wysokości połowy dochodu ogłaszanego corocznie przez prezesa GUS.
Nowym rozwiązaniem są przepisy dotyczące wliczania do składu rodziny dziecka, na które rodzic pobiera świadczenie pielęgnacyjne, także w sytuacji, gdy dziecko to posiada własne dziecko.

Projekt dostosowuje przepisy ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości