Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o strażach gminnych oraz ustawy o Policji

Opublikowany: sie 19, 14:36

Nowe przepisy zakładają zwiększenie uprawnień strażników gminnych przez przyznanie im prawa do dokonywania kontroli osobistej, przeglądania podręcznych przedmiotów i bagaży.
Strażnik będzie mógł wykonać te czynności, gdy zaistnieje podejrzenie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, a także podczas doprowadzania nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub mieszkań oraz ujęcia osoby stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego i doprowadzenia jej do najbliższej komendy policji. W tych sytuacjach strażnik musi mieć uzasadnione przypuszczenie, że osoby wobec których podejmuje interwencję, mogą posiadać przy sobie niebezpieczne przedmioty, których użycie mogłoby spowodować uszczerbek na jego zdrowiu.
Strażnicy otrzymają też prawo do używania dwóch dodatkowych środków przymusu bezpośredniego: koni służbowych i paralizatorów elektrycznych, na które nie jest wymagane pozwolenie na broń. Są to istotne zmiany, bo obecnie strażnicy mogą używać paralizatorów, na które jest wymagane pozwolenie na broń, a konie wykorzystują wyłącznie jako środek transportu. Proponowane rozwiązania umożliwią im sprawniejsze i bezpieczniejsze wypełnianie obowiązków służbowych.

Nowe przepisy przewidują, że fachowy nadzór nad strażami gminnymi będzie sprawował wojewoda przy pomocy komendanta wojewódzkiego policji. Wpisuje się to w zadania wojewody związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie.

Określono też nowe zasady zatrudniania strażników gminnych i ich szkolenia.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości