Wiadomości

Projekt ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Opublikowany: lut 5, 14:09

Zwiększenie limitu wielkości specjalnych stref ekonomicznych, uściślenie warunków zezwolenia na działalność gospodarczą oraz wprowadzenie zasad włączania gruntów prywatnych do stref to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Nowe przepisy mają znieść dotychczasowy limit obszarów stref, który obecnie wynosi 12 tys. ha i został prawie w całości rozdysponowany. Ministerstwo Gospodarki zakłada, że przy obecnym tempie zagospodarowywania stref, ich łączny obszar nie przekroczy 20 tys. ha. Każdorazowa zmiana granic strefy wymagać będzie jednak decyzji Rady Ministrów, która, na wniosek ministra gospodarki, zaakceptuje rozporządzenie o jej poszerzeniu. Zniesienie limitu nie jest sprzeczne z Traktem Akcesyjnym. Ponadto podmiotem opiniującym wniosek o utworzenie strefy będzie zarząd województwa, a nie jak obecnie wojewoda.

Projekt nowelizacji ustawy uściśla kryteria włączania do specjalnych stref ekonomicznych gruntów prywatnych, czyli nie będących własnością Skarbu Państwa, gminy, czy zarządzającego strefą. Do tej pory zasady obejmowania strefą gruntów prywatnych nie były doprecyzowane.

Projekt szczegółowo określa również warunki zezwolenia na działalność gospodarczą w strefie. Zakłada m.in. obowiązek określenia daty zakończenia przedsięwzięcia oraz ustalenia maksymalnej wielkości pomocy publicznej na daną inwestycję.
Nowela zakazuje łączenia funkcji członka zarządu strefy z zatrudnieniem u przedsiębiorców działających w strefie. Jest to konieczne m.in. z uwagi na to, że zarządzający wydaje zezwolenia na działalność w danej strefie.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości